Facebook Google+ Twitter

Iran wybiera dzisiaj prezydenta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-12 07:10

Głosowanie uważane jest za jedno z kluczowych wydarzeń ostatnich miesięcy na Bliskim Wschodzie, bo jego wynik zdecyduje nie tylko o sytuacji w regionie, ale także o przyszłości programu nuklearnego. Lokale wyborcze zostały otwarte o 5.30 polskiego czasu.

Do wyścigu o fotel prezydenta staje czterech kandydatów. Wśród nich jest dwóch faworytów - obecny prezydent Mahmud Ahmadineżad i były premier Mir Husejn Mousawi. Obaj cieszą się niemal identycznym poparciem dlatego wynik wyborów pozostaje niewiadomą.

Przez ostatnie cztery lata prezydent Mahmud Ahmadineżad wielokrotnie wywoływał konflikty dyplomatyczne ze światem zachodu, zapowiadał wymazanie Izraela z mapy świata, negował Holokaust i groził rozwojem programu nuklearnego. W swoim kraju ma teraz równie wielu zwolenników, którym podobają się jego populistyczne rządy, co przeciwników, zmęczonych ciągłymi napięciami i chcących za wszelką cenę odsunąć go od władzy.

Brutalna i agresywna kampania wyborcza dodatkowo podniosła temperaturę wokół wyborów. W ostatnich dniach w Teheranie dochodziło do starć zwolenników Ahmadineżada i Mousawiego. W wyborach spodziewana jest rekordowo wysoka frekwencja. Uprawnionych do głosowania jest 46 milionów Irańczyków. Wyniki powinny być znane w sobotę rano.

Jeśli w dzisiejszym głosowaniu żaden z kandydatów nie przekroczy 50-procentowego progu poparcia, druga tura wyborów zaplanowana jest na następny piątek, 19 czerwca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.