Facebook Google+ Twitter

Iran wzbogaca uran

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-07 10:12

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad polecił szefowi irańskiej agencji atomowej wzbogacenie Iranu do 20 procent. To kolejne wyzwanie rzucone przez Teheran Zachodowi, który próbuje powstrzymać rozwój irańskiego programu atomowego.

Ahmadineżad odwołał się do propozycji, którą kilka miesięcy temu złożył przywódcom zachodnich mocarstw. Iran chciał wymienić 400 kilogramów nisko wzbogaconego 3,5 - procentowego uranu na uran wzbogacony w 20 procentach. Teraz, skoro nie doszło do wymiany, Mahmud Ahmadineżad zdecydował, że Iran sam będzie produkował wysoko wzbogacony uran.

Wcześniej, w październiku 2009 roku, państwa negocjujące z Iranem ograniczenie jego nuklearnych aspiracji zaproponowały, by Teheran wymienił większość swoich zapasów nisko wzbogaconego uranu na paliwo do znajdującego się w irańskiej stolicy reaktora badawczego produkującego izotopy do celów medycznych. Jednak i wtedy nie doszło do porozumienia.

Społeczność międzynarodowa obawia się, że Iran będzie chciał wykorzystać paliwo do produkcji broni atomowej, a nie do celów cywilnych, jak oficjalnie deklarują władze w Teheranie.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Iran uran


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.