Facebook Google+ Twitter

Iran: Zaakceptujemy porozumienie z MAEA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-27 15:52

Iran zaakceptuje uzgodnione z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej porozumienie w sprawie wzbogacania uranu, ale po wprowadzeniu w nim zmian. Poinformowały o tym irańskie media.

Szef unijnej dyplomacji Javier Solana nie widzi jednak potrzeby wprowadzania poprawek do umowy. Iran oficjalną odpowiedź w sprawie porozumienia ma dać w tym tygodniu.

Irańskie media podały, że Teheren będzie się domagał wprowadzenia w porozumieniu zmian dotyczących sposobu wysyłania uranu za granicę. Umowa przewiduje, że do końca roku Iran przekaże Rosjanom 75 procent swoich zasobów. Według dziennikarzy, wolałby on jednak przesyłać uran stopniowo. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, która porozumienie negocjowała, nie skomentowała prasowych doniesień. Szef unijnej dypolmacji Javier Solana stwierdził natoamist, że umowa jest dobra i nie trzeba jej zmieniać.

Porozumienie zakłada, że Iran większość zgromadzonego uranu wyśle do Rosji, gdzie zostanie on wzbogacony. Następnie Francuzi przerobią uran na paliwo do reaktorów, w których produkowane są izotopy medyczne wykorzystywane w leczeniu raka, i z powrotem odeślą do Iranu. Zachód chce w ten sposób zmniejszyć zagrożenie wykorzystania przez Teheran uranu do budowy bomby jądrowej.

Szkic porozumienia zaakceptowały Stany Zjednoczone, Rosja i Francja. Teraz czeka on na podpis Iranu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.