Facebook Google+ Twitter

Iran: zamachy na naukowców związanych z programem nuklearnym

W Teheranie nieznani sprawcy przeprowadzili dwa zamachy na czołowych irańskich naukowców zaangażowanych w pracę nad programem nuklearnym. Prezydent Ahmadineżad o czyny te oskarża służby Izraela i Stanów Zjednoczonych.

W wyniku zamachów, przeprowadzonych przez niezidentyfikowanych motocyklistów, zginął Majid Shahriari, który był odpowiedzialny za jeden z ważniejszych projektów dla irańskiej Organizacji Energii Atomowej. Drugi z zaatakowanych naukowców, Fereydoon Abbasi, uznawany za jednego z najważniejszych naukowców zaangażowanych w program atomowy Iranu, jest ranny. Mahmud Ahmadineżad natychmiast potępił zamachy jako dzieło "syjonistycznego reżimu i zachodnich rządów". Stany Zjednoczone zignorowały oskarżenia Teheranu.

- Jedyne co mogę powiedzieć, to tylko to, że potępiamy akty terrorystyczne, gdziekolwiek się pojawiają. Poza tym, nie mamy żadnych informacji na temat tego, co się stało. - Skomentował rzecznik Departamentu Stanu USA, Philip Crowley.

Poniedziałkowe zdarzenie to nie pierwszy przypadek sabotażu irańskiego programu wzbogacania Uranu. W sierpniu tego roku poważne szkody poczynił wirus "Stuxnet", zaś w styczniu zdalnie sterowana bomba zabiła innego naukowca odpowiedzialnego za irański projekt atomowy.

Choć ani Izrael, ani USA nie przyznają się do udziału w zamachach, kraje te nie kryją chęci storpedowania atomowych dążeń Iranu. Jednak jak pokazują przecieki publikowane w ostatnich dniach przez Wikileaks, jest też wiele innych państw, m.in. Arabia Saudyjska, Liban czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, którym zależy na powstrzymaniu Iranu. Lista podejrzanych jest więc wyjątkowo długa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tylko USA czy Izrael mają prawa wyrokować co jest teroryzmem , a co tzw. obroną demokracji?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 30.11.2010 20:38

To jest też terroryzm ale nie słabszych lecz silniejszych. Każdy środek dobry, by panować. I rywalizacja w zabijaniu trwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.