Facebook Google+ Twitter

Iran: zamachy na naukowców związanych z programem nuklearnym

W Teheranie nieznani sprawcy przeprowadzili dwa zamachy na czołowych irańskich naukowców zaangażowanych w pracę nad programem nuklearnym. Prezydent Ahmadineżad o czyny te oskarża służby Izraela i Stanów Zjednoczonych.

W wyniku zamachów, przeprowadzonych przez niezidentyfikowanych motocyklistów, zginął Majid Shahriari, który był odpowiedzialny za jeden z ważniejszych projektów dla irańskiej Organizacji Energii Atomowej. Drugi z zaatakowanych naukowców, Fereydoon Abbasi, uznawany za jednego z najważniejszych naukowców zaangażowanych w program atomowy Iranu, jest ranny. Mahmud Ahmadineżad natychmiast potępił zamachy jako dzieło "syjonistycznego reżimu i zachodnich rządów". Stany Zjednoczone zignorowały oskarżenia Teheranu.

- Jedyne co mogę powiedzieć, to tylko to, że potępiamy akty terrorystyczne, gdziekolwiek się pojawiają. Poza tym, nie mamy żadnych informacji na temat tego, co się stało. - Skomentował rzecznik Departamentu Stanu USA, Philip Crowley.

Poniedziałkowe zdarzenie to nie pierwszy przypadek sabotażu irańskiego programu wzbogacania Uranu. W sierpniu tego roku poważne szkody poczynił wirus "Stuxnet", zaś w styczniu zdalnie sterowana bomba zabiła innego naukowca odpowiedzialnego za irański projekt atomowy.

Choć ani Izrael, ani USA nie przyznają się do udziału w zamachach, kraje te nie kryją chęci storpedowania atomowych dążeń Iranu. Jednak jak pokazują przecieki publikowane w ostatnich dniach przez Wikileaks, jest też wiele innych państw, m.in. Arabia Saudyjska, Liban czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, którym zależy na powstrzymaniu Iranu. Lista podejrzanych jest więc wyjątkowo długa.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tylko USA czy Izrael mają prawa wyrokować co jest teroryzmem , a co tzw. obroną demokracji?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 30.11.2010 20:38

To jest też terroryzm ale nie słabszych lecz silniejszych. Każdy środek dobry, by panować. I rywalizacja w zabijaniu trwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.