Facebook Google+ Twitter

Iran zatrzymał pracowników brytyjskiej ambasady

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-28 11:56

Półoficjalna irańska agencja informacyjna FARS poinformowała o zatrzymaniu 8 miejscowych pracowników ambasady Wielkiej Brytanii w Teheranie. Agencja FARS nie podała źródła tej informacji.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych do tej pory nie wydało żadnego komunikatu w tej sprawie, a brytyjska ambasada w Tehranie nie jest w stanie potwierdzić, ani zaprzeczyć tej informacji.

Według doniesienia agencji FARS, aresztowani pracownicy ambasady - obywatele irańscy - mieli być czynnie zaangażowani w zajścia uliczne po niedawnych wyborach prezydenckich w Iranie. W fali protestów po ogłoszeniu zwycięstwa prezydenta Ahmadinejada zginęło tam co najmniej 17 osób. Teheran zarzucał państwom i mediom zachodnim podsycanie protestów, koncentrując się zwłaszcza na Wielkiej Brytanii.

W zeszłym tygodniu Iran wydalił dwóch brytyjskich dyplomatów, na co Londyn odpowiedział podobną ekspulsją. Teheran wydalił też korespondenta BBC.

W marcu 2007 roku Iran zatrzymał 15 brytyjskich marynarzy na Zatoce Perskiej, twierdząc, że naruszyli jego wody terytorialne, ale zwolnił ich po miesiącu.

Prezydent Ahmadinejad był w młodości członkiem związku islamskich studentów, którzy 30 lat temu dokonali okupacji ambasady USA w Teheranie i już po dojściu do władzy kilkakrotnie mówił o tamtym incydencie z aprobatą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.