Facebook Google+ Twitter

Iran zwolnił pięciu brytyjskich żeglarzy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-02 15:19

Iran zwolnił pięciu brytyjskich żeglarzy zatrzymanych tydzień temu na wodach Zatoki Perskiej. Gwardia Rewolucyjna oświadczyła, że ich jacht został odholowany na wody międzynarodowe.

Jacht "Kingdom of Bahrain" miał wziąć udział w dwudniowym wyścigu z Dubaju do Muskatu. W drodze na start jednostka uległa jednak awarii. Prądy morskie zniosły ją na wody irańskie. Wielka Brytania natychmiast podjęła kroki dyplomatyczne, aby uwolniono żeglarzy.

Jeszcze dziś brytyjska prasa prognozowała, że w atmosferze konfliktu o program nuklearny Teheranu - Iran będzie chciał wykorzystać ten incydent. Jednak irańska Gwardia Rewolucyjna podała, że naruszenie wód terytorialnych przez Brytyjczyków było przypadkowe i w związku z tym zostali oni zwolnieni.

Sprawa zakończyła się o wiele szybciej niż podobny incydent sprzed dwóch lat. 15 brytyjskich marynarzy patrolujących wody Zatoki Perskiej zatrzymała wówczas Gwardia Rewolucyjna.

Brytyjczyków więziono przez 2 tygodnie w trudnych warunkach, zmuszając do upokarzających przeprosin i wylewnych podziękowań, kiedy prezydent Ahmadineżad postanowił ich zwolnić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.