Facebook Google+ Twitter

Irański szachista wykluczony z turnieju na Korsyce

25 października br. podczas 15. szachowego turnieju Corsica Masters w Bastii Irańczyk odmówił rozegrania partii szachów z przeciwnikiem ze względów politycznych. Organizatorzy natychmiast wykluczyli irańskiego gracza z turnieju.

Jak komentuje zdarzenie Leo Battesti, dziennikarz, polityk i organizator turniejów szachowych, a także wiceprzewodniczący Francuskiej Federacji Szachów: "Obecność pięciu graczy izraelskich była znana od 22 października. Na tym poziomie zawodów, gracze powinni się z pewnością spotkać w jakimś momencie". "Musiałem wykluczyć Ehsan Ghaem Maghami, który niestety upierał się przy swoim wyborze".

"Gracz tłumaczył się jakimiś wskazówkami irańskimi w tej kwestii" oraz "Być współodpowiedzialnym za jakąkolwiek formę segregacji byłoby przeciwnym do podstaw naszej akcji sportowej". Leo Battesti w imieniu organizatorów przedstawił zdarzenie 200-osobowej grupie graczy zebranej w Sali teatru w Bastii, gdzie odbywają się aktualne zawody.

Wypada żałować, że doszło do takiego incydentu. Nie wiadomo czy Ghaem-Maghami jest na poziomie z 2009 roku, kiedy to wygrał z Karpowem, ale z pewnością był jednym z faworytów turnieju. Trudno powiedzieć czy Irańczyk zareagował w ten absurdalny sposób z własnej inicjatywy czy rzeczywiście otrzymał jakieś "rozkazy", w każdym razie jest już pewne, że E. Ghaem-Maghami nie będzie zwycięzcą tego turnieju podczas finału w Ajaccio w niedzielę 30 października.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.