Facebook Google+ Twitter

Irański wiceminister radzi: wycofajcie się z Iraku

Pierwszy raz gościł w Polsce Manoucher Mohammadi, wiceminister spraw zagranicznych Iranu. W Warszawie spotkał się ze swym polskim odpowiednikiem, studentami Uniwersytetu Warszawskiego i dziennikarzami.

Manoucher Mohammadi / Fot. Tomasz KowalskiPodczas konferencji prasowej Manoucher Mohammadi stwierdził m.in., że w sprawie Iraku dla Polski ma tę samą radę, jaką irański rząd dał Amerykanom: jak najszybsze wycofanie się z tego kraju. – Amerykanie jednak, choć chcą negocjować, nie chcą słuchać – dodał wiceminister, który uważa, iż wewnętrznym bezpieczeństwem w państwach Bliskiego Wschodu sprawnie mogą zająć się jedynie suwerenne władze.

– W Iraku giną tysiące cywili, niestety Amerykanie i żołnierze innych państw nie pozwalają, by zapewnieniem bezpieczeństwa zajęły się siły irackie – mówił. – To samo dzieje się w Afganistanie, w którym nawet produkcja narkotyków wzrosła czterokrotnie, odkąd wkroczyły tam obce wojska. Amerykanom min. Mohammadi nie szczędził gorzkich słów. Według niego Iran został okrzyknięty kolejnym wrogiem zachodniego świata tylko po to, by potężne, amerykańskie lobby producentów broni miało kolejne zamówienia, a USA sprawowały pełną kontrolę nad pełnym ropy i gazu Bliskim Wschodem.

– Nie godzimy się na dyktat USA, zachowujemy niezależność, dlatego od 30 lat, od czasu rewolucji, jesteśmy pod presją – mówił wiceminister. Kwestia wzbogacania uranu przez Iran jest ponoć tylko wymówką. Za żart irański wiceminister uznał zaś zapewnienia, że amerykańska tarcza antyrakietowa ma chronić Europę przed irańskimi głowicami. – Przecież nie mamy ani jednego powodu, by atakować Europę – stwierdził.

Uznał, że właśnie presja Stanów Zjednoczonych na kraje Unii Europejskiej powoduje, że europejskie firmy nie mogą współpracować przy wydobyciu i transporcie irańskiej ropy i gazu - surowców, których Europa potrzebuje i bez których nigdy nie uniknie energetycznego dyktatu Rosji. Stąd też, zdaniem irańskiego polityka, rodzić się mogą kłopoty ze współpracą z Iranem zarówno polskiego PGNiG jak i koncernu Shell.


Czytaj także: odczyt Mohammadiego w Hiszpanii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mam jakies zle przeczucie ,ze jezeli dalej tak odwaznie bedzie mowil prawde o tym co naprawde jest celem USA to dlugo nie bedzie wiceministrem.
Dobrze ,ze jest tez taki serwis jak W24 bo w innych mediach bylo cicho o tej wizycie a z mojego punktu widzenia byla ona wazna dla Polski biorac pod uwage ze jest tam nasze wojsko i to o czym mowil.
Czyzby prawda o tym czego naprawde chce narod iracki byla dla kogos niewygodna ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Według niego Iran został okrzyknięty kolejnym wrogiem zachodniego świata tylko po to, by potężne, amerykańskie lobby producentów broni miało kolejne zamówienia, a USA sprawowały pełną kontrolę nad pełnym ropy i gazu Bliskim Wschodem."

Taka własnie jest prawda o amerykańskiej "walce o prawa czlowieka i demokrację".
To samo dotyczy slow o tarczy antyrakietowej. Potrzebują kolejnej militarnej bazy w Europie.
Nic dodać, nic ująć, a nasze zadęcie-nadęcie na "sojusznika" i "partnera" Stanów jest poprostu żałosne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.