Facebook Google+ Twitter

Irena Lipowicz wycofała wniosek Janusza Kochanowskiego z TK

Profesor Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, stanowisko objęła 21 lipca, po dr Januszu Kochanowskim, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Nieżyjący już doktor nauk prawnych Janusz Kochanowski, będąc na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich, 1 lutego 2010 roku złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie zgodności z Konstytucją odrębnego i uprzywilejowanego systemu emerytalnego żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych.

We wniosku swym stwierdzając, że być może narusza zasady równości i sprawiedliwości zawarte w Konstytucji RP, w odniesieniu do powszechnie obowiązującego systemu emerytalnego.

RPO prof. Irena Lipowicz / Fot. http://www.brpo.gov.pl/index.php?md=1386&s=1Obecna Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wycofała wniosek dr Kochanowskiego z Trybunału Konstytucyjnego w uzasadnieniu podając m.in., że po powtórnym przeanalizowaniu zarzutów swojego poprzednika, zawartych we wniosku z 1 lutego, nie uważa, by były one zasadne.

Na poparcie swego stanowiska prof. Lipowicz powołała się m.in. na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 stycznia 2010 roku dotyczącego zasad obliczania wysokości świadczeń emerytalnych.

Ze wspomnianego wyroku wynika przede wszystkim, że istnienie odrębnych przepisów dotyczących praw emerytalnych pracowników służb mundurowych nie jest traktowane jako przywilej, zatem nie narusza zasady sprawiedliwości społecznej oraz zasady równości wobec prawa, o których mowa w Konstytucji RP, w art. 2 oraz art. 32.

W konstytucji zasadę sprawiedliwości społecznej definiuje art. 2 tegoż dokumentu, który w pełnym brzmieniu mówi, że: "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.Za tekst 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Były rzecznik miał dziwaczne pomysły i choroby

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 20.12.2010 16:43

Krytykują Łukaszenkę; a u nas co? PO i TUSK robi - to samo tylko w bardziej wyrafinowany sposób.Platforma zawładneła wszystko tak jak Łukaszenka rządzą niepodzielnie i to po dziadowsku. Nie mają czym sie chwalić .Układ pookrągłostołowy trzyma sie dzielnie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie bez powodu u boku Komorowskiego pojawił się Jaruzelski. Nowa władza doceniła starania WSI w podtrzymywaniu układu okrągłostołowego.
Czy w tym wypadku mogą byś zabrane wysokie emerytury?
Z czego będą się utrzymywać emerytowani służbowi komentatorzy różnych portali społecznościowych ?
Pijar c najważniejszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

NIc mnie już nie zdziwi ze strony funkcjonariuszy PO. Teraz może kolej na likwidacje T.K? Jeśli oczywiście jeszcze go nie osadzono ''swoimi''. Teraz dopiero ci co wołali o dyktaturze bliżniaków zobaczą co znaczy Dyktat PO.Teraz mają prawie wszystko i już pokazują gdzie mają wyborców. Moja Pani Prezydent HGW chce traktować Warszawę jak SZtokholm/ odśnieży tylko ulice dla ''władzy''np Marszałkowska czy Ujazdowskie. Minister Grabarczyk wykpi się polajanką za b...el na kolei itd itd Wesołych Swiąąt Platfusy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziwne. Nikt już nie jest ciekaw zdania Trybunału?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.12.2010 10:57

Zachowanie śp. Janusza Kochanowskiego, jako rzecznika praw obywatelskich nacechowane było koniunkturalnością. Często też zmieniał zdanie w tej samej kwestii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.