Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Irena Lipowicz wycofała wniosek Janusza Kochanowskiego z TK

Redakcja
RPO prof. Irena Lipowicz
RPO prof. Irena Lipowicz http://www.brpo.gov.pl/index.php?md=1386&s=1
Profesor Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, stanowisko objęła 21 lipca, po dr Januszu Kochanowskim, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Nieżyjący już doktor nauk prawnych Janusz Kochanowski, będąc na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich, 1 lutego 2010 roku złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie zgodności z Konstytucją odrębnego i uprzywilejowanego systemu emerytalnego żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych.

We wniosku swym stwierdzając, że być może narusza zasady równości i sprawiedliwości zawarte w Konstytucji RP, w odniesieniu do powszechnie obowiązującego systemu emerytalnego.

Obecna Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wycofała wniosek dr Kochanowskiego z Trybunału Konstytucyjnego w uzasadnieniu podając m.in., że po powtórnym przeanalizowaniu zarzutów swojego poprzednika, zawartych we wniosku z 1 lutego, nie uważa, by były one zasadne.

Na poparcie swego stanowiska prof. Lipowicz powołała się m.in. na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 stycznia 2010 roku dotyczącego zasad obliczania wysokości świadczeń emerytalnych.

Ze wspomnianego wyroku wynika przede wszystkim, że istnienie odrębnych przepisów dotyczących praw emerytalnych pracowników służb mundurowych nie jest traktowane jako przywilej, zatem nie narusza zasady sprawiedliwości społecznej oraz zasady równości wobec prawa, o których mowa w Konstytucji RP, w art. 2 oraz art. 32.

W konstytucji zasadę sprawiedliwości społecznej definiuje art. 2 tegoż dokumentu, który w pełnym brzmieniu mówi, że: "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej".

Natomiast zasadę równości wszystkich wobec prawa definiuje w art. 32 ust. 1 i 2, które brzmią kolejno:
"ust. 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne;
ust. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny".

Trybunał Konstytucyjny dopuszcza istnienie odrębnego systemu emerytalnego dla służb mundurowych ze względu na szczególny charakter pracy funkcjonariuszy, m.in. ochrona bezpieczeństwa, potrzeba dyspozycyjności, zdyscyplinowania i niejednokrotnie konieczność narażenia na zagrożenie utraty zdrowia lub życia.

Profesor Lipowicz wniosła do Trybunału Konstytucyjnego o umorzenie postępowania na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 2 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który mówi o: "umorzeniu postępowania w pozostałym zakresie ze względu na zbędność orze­kania".
Uzasadnienie zbędności orzekania, wiąże się z faktem, że wspomniany wyrok TK z 24 stycznia 2010 roku, jest tożsamy z jednoznaczną odpowiedzią na wątpliwości zawarte we wniosku poprzednika prof. Ireny Lipowicz. Zatem zbędnym jest ponowne wszczynanie postępowania w tej sprawie.

Trybunał Konstytucyjny w tym też trybie (przewidzianym w art. 39 ust. 1 pkt 2 ustawy o TK) na wniosek prof. Lipowicz, 17 listopada 2010 roku umorzył postępowanie w sprawie wniosku o stwierdzenie zgodności z Konstytucją odrębnego i uprzywilejowanego systemu emerytalnego żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Trybunał Konstytucyjny umorzył wniosek RPO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto