Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3067 miejsce

Irena Santor zostanie doktorem honoris causa AM w Łodzi

31 maja 2017 roku na uroczystym posiedzeniu zbierze się Senat Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Będzie ono poświęcone nadaniu Irenie Santor tytułu doktora honoris causa.

Irena Santor. / Fot. Krzysztof KrzakIrena Santor należy do najbardziej znanych i popularnych polskich piosenkarek. Swoją karierę artystyczną zaczynała w 1951 roku w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca "Mazowsze". Osiem lat później zadebiutowała jako solistka. Pierwszym wielkim sukcesem piosenkarki był jej udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot'61, na którym zdobyła nagrody za wykonanie piosenek "Walc Embarras" i "Walczyk na cztery ręce". Potwierdzeniem jej kunsztu estradowego było wykonanie na festiwalach w Opolu (I nagroda) i w Sopocie (III nagroda) w 1966 roku piosenki "Powrócisz tu". Od tamtej pory Irena Santor nagrała niezliczoną liczbę piosenek, wśród których znalazły się takie szlagiery, jak "Tych lat nie odda nikt", "Kamienne schodki", "Maleńki znak", "Już nie ma dzikich plaż", "Nalej mi wina", które wespół z innymi zostały nagrane przez piosenkarkę na kilkadziesiąt płyt. Ostatnie jej krążki to "Kręci mnie świat" z 2010 r., "Zamyślenia" i "Punkt widzenia" (2014 r.). Artystka występowała też w teatrach: Ateneum, Buffo, Syrena; współpracowała z kabaretami "Wagabunda" i "U Kierdziołka", a także wystąpiła w filmie "Przygoda z piosenką". Za swoje osiągnięcia Irena Santor była wielokrotnie nagradzana - otrzymała m.in. Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (1970, 1999), Srebrny Krzyż Zasługi (1974), Złoty Krzyż Zasługi (1976), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1985), tytuł Zasłużona dla Kultury Narodowej (1989), Viktor 1992, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998), Bursztynowy Słowik za całokształt twórczości (2002), Złoty Fryderyk (2007), Złoty Medal zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), Order Uśmiechu (2008), Artysta Bez Granic (2009), Diamentowy Mikrofon Polskiego Radia (2013).Akademia Muzyczna w Łodzi. / Fot. Krzysztof Krzak

Uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Muzycznej w Łodzi poświęcone nadaniu Irenie Santor tytułu doktora honoris causa rozpocznie się w sali koncertowej przy ulicy Żubardzkiej o godzinie 11 wystąpieniem rektora łódzkiej uczelni JM prof. dr. hab. Cezarego Saneckiego. Potem nastąpi odczytanie recenzji, których recenzentami są: prof. dr hab. Renata Danel, piosenkarka, była wykładowczyni Akademii Muzycznej w Katowicach (obecnie pracuje w stworzonym przez siebie Studiu Wokalistyki Estradowej; zwyciężczyni opolskich debiutów w 1977 r.) oraz Jacek Cygan, autor tekstów piosenek śpiewanych także przez Irenę Santor. Laudację wygłosi promotor doktoratu, prof. dr Włodzimierz Nahorny, wybitny kompozytor i pianista jazzowy. Podczas uroczystości przewidziano też wystąpienie doktor honoris causa Ireny Santor. Na zakończenie odbędzie się koncert "Tych lat nie odda nikt", podczas którego piosenki z repertuaru Santor zaśpiewają studenci wydziału wokalistyki estradowej Akademii Muzycznej w Łodzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wspaniała wiadomość. Gratulacje dla Pani Ireny Santor.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje ! Szacunek i uznanie dla tej znakomitej artystki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.