Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4087 miejsce

Irena Sendlerowa nie żyje

Irena Sendlerowa – socjalistka, działaczka PPS i "Żegoty", Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata – zmarła dziś w wieku 98 lat. Podczas II wojny światowej uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 r. w Warszawie. Studiowała polonistykę i aktywnie działała w Polskiej Partii Socjalistycznej, z którą – podobnie jak jej ojciec – związana była całe życie. W czasie wojny pracowała w nadzorowanym przez okupantów miejskim ośrodku pomocy społecznej w Warszawie. Dzięki temu mogła legalnie przedostawać się na teren getta, umożliwiając tym samym zorganizowanie pomocy dla jego mieszkańców oraz przemycanie dzieci żydowskich. Aktywnie uczestniczyła w budowie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, a jej wysiłek został doceniony w grudniu 1942 r., kiedy została szefową wydziału dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W 1943 roku została aresztowana przez Gestapo i skazana na śmierć. Uniknęła rozstrzelania dzięki przekupieniu strażników przez działaczy „Żegoty”. Oblicza się, że dzięki poświęceniu zespołu kierowanego przez Irenę Sendlerową udało się uratować życie co najmniej 2500 dzieci skazanych na zagładę.

Po wojnie pracowała w wydziale opieki miasta stołecznego Warszawy. Zajmowała się kobietami z marginesu społecznego oraz zainicjowała budowę licznych domów dziecka, domów starców oraz oddziałów dziennego pogotowia dla dzieci.

W 1965 r. została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, a w 1991 Izrael nadał jej honorowe obywatelstwo.

Z pośród wielu odznaczeń warto także wspomnieć o Orderze Orła Białego, Orderze Uśmiechu, Krzyżu Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodzie imienia Jana Karskiego „Za odwagę i Serce” oraz nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla.

Irena Sendlerowa walczyła o niepodległą, sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie nie będzie miejsca na nietolerancję ze względu na pochodzenie, rasę czy narodowość. Wierna wyznawanym ideałom wielokrotnie narażała życie ratując żydowskie dzieci. Swoim wspaniałym życiorysem złożyła ofiarę na ołtarzu walki z antysemityzmem w Polsce, jedynym kraju okupowanym przez hitlerowców, gdzie za najmniejszą pomoc Żydom karano śmiercią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Dlaczego ludzie lubią kłócić się o detale (Pani czy bez Pani)? Zresztą, co tu można skomentować. Jej postawa nie wymaga najmniejszego komentarza, zwłaszcza osób, które o wojnie uczą się z książek. Ja chylę czoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.05.2008 17:29

Ach chodzi o to że zapomniałem przedrostka Pani. Za co przeprosiłem powyżej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do tych, którzy zmarłej nie oceniali nikt tu uwag nie miał. Jeśli nie widzisz różnicy, to raczej jej już nie zobaczysz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.05.2008 13:40

Taa, mam obowiązek oceniać(i to pozytywnie) .Jak nie ocenię w ogóle to już od razu jestem upadły itp.
Śmieszne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiedzmy, że Twoje "Czy ja wiem , co do Ireny to trudno jest mi jednoznacznie ją ocenić" rzucone nonszalancko pod tekstem o śmierci 98-letniej nobliwej pani, doskonale się nada do jakiejś dyskusji o upadku obyczajów. Szczególnie, że dodatkowo ta pani, jak mało kto zasłużyła na szacunek, bo robiła rzeczy, na które większość z nas nie wie i pewnie nigdy się nie dowie, czy by się zdobyła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.05.2008 00:04

>A Ty byłeś z panią Sendlerową po imieniu?
Nie, wybacz, zapomniałem dodać Pani. Ale jakby się doszukać w wielu twoich tekstach też nie używasz tej formy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor pisze: "Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 r. w Otwocku." a to nie jest prawda, bo urodziła się w Warszawie, a wiem to, bo sama z nią o tym rozmawiałam kiedyś w trakcie pracy nad tekstem o niej. W Otwocku spędziła lata swojej młodości i była związana z tym miastem, bo stamtąd pochodzą jej bliscy znajomi. pzdr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.05.2008 22:38

W sumie artykuł zasługuje na plusa, i daję. Ale to co w komentarzach się dzieje to cuda niewidy .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.05.2008 22:37

Czy ja wiem , co do Ireny to trudno jest mi jednoznacznie ją ocenić , ale na pewno jedno na plus "Podczas II wojny światowej uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci z warszawskiego getta."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałoby się powiedzieć "ciszej nad tą trumną". Sebastian, to Irenie Sendlerowej większość ludzi nie dorasta do pięt. Ktokolwiek wydał ją Niemcom - był gnidą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.