Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11868 miejsce

Irena Sendlerowa - niechciana patronka szkoły w Wielowsi

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-05-24 10:17

Irena Sendlerowa, kandydatka do pokojowej nagrody Nobla, która w czasie wojny uratowała z warszawskiego getta 2,5 tys. żydowskich dzieci, nawet nie wie, jakim problemem jest dziś dla dyrekcji niewielkiej podstawówki w Wielowsi.

Irena Sendlerowa, która w czasie wojny uratowała z warszawskiego getta 2,5 tys. żydowskich dzieci, nawet nie wie jakim problemem jest dziś dla dyrekcji niewielkiej podstawówki w Wielowsi. / Fot. Agencja prasowa DZSzkoła mogłaby nosić jej imię, pozbywając się dotychczasowego patrona – Związku Walki Młodych, zbrojnej przybudówki koncesjonowanej przez Moskwę Polskiej Partii Robotniczej. A jednak nauczyciele i rodzice wolą tych, którzy przynosili i utrwalali władzę ludową.

Na pomysł, aby Irena Sendlerowa była patronką szkoły wpadł Piotr Piwowarczyk, prezes fundacji "Mam marzenie". Piwowarczyk dowiedział się, że w Wielowsi uczniowie razem z nauczycielem chodzą na żydowski kirkut, aby go sprzątać. Od niego o wielowiejskich dzieciach, które dbają o cmentarz, dowiedziała się również Irena Sendlerowa i bardzo ją to wzruszyło.

Piwowarczyk o swoim pomyśle napisał do wójta gminy Gintera Skowronka, a stamtąd propozycja trafiła do szkoły. Choć Skowronek nie sugerował, że nowym patronem mogłaby być Sendlerowa, przekazał dyrekcji propozycję Piwowarczyka, a wzmianka o przyszłej kandydatce do Nobla trafiła na stół w pokoju nauczycielskim.

Niestety, Rada Pedagogiczna jednogłośnie uznała jednak, że zmiana patrona nie jest konieczna. Dyrektorka wielowiejskiej podstawówki Joanna Maziarz również nie znalazła argumentów, aby stalinowski Związek Walki Młodych zniknął z nazwy placówki. Mieszkańcy Wielowsi i rodzice uczniów mówią, że w całej sprawie zabrakło dyplomacji. O propozycji Piwowarczyka nie wiedzieli radni, a Rada Rodziców też nie wiedziała, że chodzi o Sendlerową. Szkoda, że nikt w Wielowsi nie wpadł na pomysł, aby prawie 18 lat po upadku komunizmu pozbyć się wreszcie stalinowskiego balastu.

Pomysł Piwowarczyka podchwyciło za to gimnazjum z sąsiedniego Toszka, gdzie młodzież również sprząta żydowski kirkut. Propozycję zaakceptowała już Rada Pedagogiczna i szkolny samorząd.

Gdyby ktoś mnie, polonistkę, zapytał, dlaczego rezygnować z ZWM, brakłoby mi argumentów. Przecież przewodnicząca Hanka Sawicka też miała żydowskie korzenie, była pojmana przez gestapo. Nie miałabym serca zmieniać patrona, gdy żyją nauczyciele, którzy przyczynili się do nadania szkole tamtej nazwy - broni się Joanna Maziarz dyrektorka szkoły.

Rzecz w tym, że Irena Sendlerowa nie ma żydowskich korzeni. Przez całą wojnę pomagała Żydom, za co otrzymała medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Nauczyciele spytani o pomysł zmiany patrona szkoły byli "na nie". Podobnie rodzice. Pytani, zasłaniają się niewiedzą i brakiem dyplomacji. Podobno Piotr Piwowarczyk, prezes fundacji "Mam marzenie", o propozycji poinformował wójta Gintera Skowronka i nikogo więcej. nie wiedzieli o niej nawet radni.

Do wielowiejskiej szkoły chodzą dzieci radnej Róży Rekus, która zasiada również w Radzie Rodziców. Mówi, że wypełniała kartkę z pytaniem o zmianę patrona, nie było mowy o kogo chodzi. Odpowiedziała "nie", bo stwierdziła, że pociągnie to za sobą zbędne wydatki.

Jeśli wśród wielu kandydatów na patrona byłaby pani Sendlerowa, traktowalibyśmy ją równoprawnie. Tymczasem tu nie było dyskusji o nazwiskach - uważa Anna Gluźniewicz, nauczycielka nauczania zintegrowanego, która także głosowała przeciw. - Na takie zmiany wybrano niefortunny czas. Pani dyrektor przechodzi na emeryturę i wszczynanie jakiejkolwiek procedury związałoby ręce jej następcy.

Niektórzy za zamieszanie chcą obwiniać Grzegorza Kamińskiego, nauczyciela historii. To on zainicjował sprzątanie żydowskiego cmentarza przez uczniów. Pośrednio dzięki niemu i dzięki amerykańskiemu filmowi z udziałem dzieci z Wielowsi pojawiła się propozycja zmiany nazwy szkoły.

- Mnie proszę do tego nie mieszać. Ja z moimi uczniami, ich rodzicami, sołtysem, wójtem i innymi społecznikami uporządkowaliśmy cmentarz żydowski w Wielowsi. Z pomocą Muzeum w Gliwicach i innych instytucji popularyzuję historię gminy. A szkołę wytypowano do filmu za to, że jej uczniowie jako katolicy społecznie porządkują cmentarz żydowski, dając przykład tolerancji - podkreśla Grzegorz Kamiński.

Ewa Dodak, sekretarz gminy, ubolewa, że w świat poszła informacja jaka to Wielowieś jest nietolerancyjna. Dodaje, że gminie już nic do tego, bo szkoła podjęła suwerenną, wiążącą decyzję. Po odmowie w Wielowsi, w gimnazjum w Toszku uważają, że kandydatka na patronkę spadła im z nieba. Jego dyrektor Mariusz Podbrożny mówi, że po przykrych doświadczeniach z Wielowsi, nad kwestią nadania imienia pracuje powoli. "Za" opowiedziała się już Rada Pedagogiczna i szkolny samorząd.

Nieustraszona

Irena Sendlerowa urodzona w Warszawie w 1910 roku, pomagała żydowskim dzieciom na długo przed powstaniem warszawskiego getta. W 1942 r. Rada Pomocy Żydom "Żegota" mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownica pomocy społecznej miała ułatwiony wstęp do getta, gdzie na znak solidarności zakładała na ramię Gwiazdę Dawida. Organizowała przerzut dzieci na "aryjską" stronę i umieszczała je w polskich rodzinach. W ten sposób uratowała życie 2, 5 tys. żydowskich dzieci. Izraelski instytut Yad Vashem uhonorował ją medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Jest też Kawalerem Orderu Uśmiechu.

ZWM: patron z przeszłością

Związek Walki Młodych (ZWM: 1943-1948) oraz jego kontynuacja Związek Młodzieży Polskiej (ZMP: 1948-1957) - stalinowskie organizacje młodzieżowe, przybudówki partii komunistycznej (PPR-PZPR), uczestniczące w budowie systemu terroru komunistycznego w Polsce, biorące czynny udział w prowadzeniu kampanii indoktrynacji młodzieży oraz w stosowaniu represji w latach 40. i 50. (źródło: Instytut Pamięci Narodowej)
Joanna Heler

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Stefcio Niesioł
  • Stefcio Niesioł
  • 13.03.2011 12:00

Ciekawe ilu szkołom w Izraelu nadano Jej imię?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.