Facebook Google+ Twitter

Irlandczycy poprą traktat fiskalny? Nie chcą podzielić losu Grecji

Plakaty na ulicach Dublina przypominają, że za niecały tydzień (31 maja) Irlandczycy zadecydują o losie traktatu fiskalnego, który przygotowany został dla wszystkich krajów członkowskich UE.

Irlandczycy poprą traktat fiskalny? "Nie chcę, aby Irlandia podzieliła los Grecji" / Fot. fot. Eryk KoziełSami Irlandczycy, w przeciwieństwie do klasy politycznej, nie żyją tym referendum, raczej skupiają się na codziennym życiu i walką z recesją, która przyniosła wzrost bezrobocia i upadek rynku nieruchomości. Wielu z nich zdaje sobie sprawę, że żadne rozwiązanie nie przyniesie nagłej poprawy, a jedynie jeszcze większe wyrzeczenia i cięcia w opiece społecznej i służbie zdrowia.

Sondaże wskazują, że zwolenników traktatu jest więcej niż przeciwników: na "tak" chce głosować 37 proc., na "nie" 24 proc., ale 35 proc. obywateli wciąż nie wie jak zagłosuje i to o ich głosy toczy się teraz walka.

Za traktatem fiskalnym opowiada się koalicja rządowa "Fine Geal" i "Partia Pracy", a także część opozycji - centroprawicowa "Fiana Fail". - Będę głosować za traktatem, bo to jedyna nadzieja, aby Europa powoli wróciła na drogę ekonomicznego rozkwitu – mówi Charleen, aktywistka "Fine Geal", która odwiedza mieszkania i namawia niezdecydowanych do głosowania za traktatem. - Nie chcę, aby Irlandia przez nieodpowiedzialną politykę ekonomiczną podzieliła los Grecji, a do tego nieświadomie namawiają przeciwnicy dokumentu - dodaje dziewczyna.

W biurze "Sinn Fein" na Parnell Squere wita mnie Mark. Wręcza ulotkę i tłumaczy: "Cięcia nie działają, nie służą w walce z recesją. Ludzie będą mieć mniej pieniędzy, a zatem będą wydawać mniej, a to spowoduje jeszcze głębszą recesje. Potrzebujemy pracy i rozwoju, a nie zaciskania pasa. Traktat odbierze nam suwerenność" – przekonuje mężczyzna.

Czy traktat fiskalny zostanie przyjęty? Odpowiedź na to pytanie poznamy 31 maja.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jurek Malicki
  • Jurek Malicki
  • 26.05.2012 19:50

Tragedia tuż przed nami..... a Tusk klepie cały czas głupoty!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ad Rem
  • Ad Rem
  • 26.05.2012 17:24

Traktat fiskalny w Polsce nie popiera PiS - .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 26.05.2012 17:21

Może mi pan @ panie Kraszewski napisać czego nie uświadamiają sobie pseudoelity polskie ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 26.05.2012 14:57

A miał być Cud nad Wisłą!!! szlag trafił "Zieloną Wyspę"!!! PO ME padnie komenda ratuj się kto może!! A idiotom z PO podobno słupki rosną ???Jedzie mi tu czołg??? hihihihihihi....

Komentarz został ukrytyrozwiń

pora sobie uświadomić,że krach strefy euro to upadek całej europejskiej gospodarki.
szkoda,że nasze pseudoelity polityczne sobie tego nie uświadamiają

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.