Facebook Google+ Twitter

Irlandczycy potrafią wycisnąć pieniądze nawet z kamienia

Irlandia to kraj, który dzięki świetnemu "marketingowi turystycznemu" przyciąga turystów z całego świata. Powinniśmy brać z niej przykład. A postępujemy odwrotnie...

Autor przed ruinami zmaku w Blarney, który dzięki swietnemu marketingowi jest światową atrakcją turystyczną / Fot. Piotr SłotwińskiNiedawno odwiedziłem zamek w Blarney. Zamek, to nawet za duże słowo. Tak naprawdę, to są zdewastowane ruiny zamku, w którym, wedle legendy, znajduje sie magiczny kamień. Pocałowanie go podobno umożliwia zdobycie daru wypowiedzi i konwersacji. Dzięki świetnemu marketingowi, zamek (czy też raczej: to, co z niego zostało) jest oblegany przez turystów z całego świata. Tłumy stoją w kolejce, aby pocałować ów cudny kamień. Oczywiście: wejście do ruin jest płatne.

A u nas? Na wawelskim Zamku w Krakowie znajduje sie podobno czakram. Cóż to jest czakram? Jak podaje Wikipedia: "(...)Wśród Hindusów panuje przekonanie, że czakramy ziemskie emitują skumulowaną energię pochodzącą z ziemi i z kosmosu. Przy nich właśnie ludzkie życie rozwija się najlepiej. Główne czakry są rozmieszczone u podnóża piramid egipskich, w pasie gór między Eufratem i Tygrysem i innych miejscach. Jeden z nich jest umiejscowiony na Wawelu, a centrum miejsca mocy leży w kaplicy św. Gedeona."

Rewelacja - prawda? Pomińmy nawet wszystko to, co znajduje sie na Zamku, przecież pieniądze można zarabiać na samym czakramie! Sam pamiętam, zaraz na lewo, po przejściu przez bramę, prowadzącą na dziedziniec, kolejkę osób, które choć na chwilę chciały dotknąć ściany, przy krużganku wawelskiego dziedzińca, przy zachodnim skrzydle zamku, z której podobno emanowało promieniowanie czakramu.

Niedługo przed moim wyjazdem, ściana, za którą rzekomo znajdował sie czakram, została ogrodzona, żeby uniemożliwić turystom jej dotykanie. Pojawił sie taki oto napis:
,,Dyrekcja Zamku Królewskiego na Wawelu i Zarząd Katedry Krakowskiej ostrzegają przed dawaniem wiary plotkom na temat istnienia na Wawelu cudownego kamienia (czakramu), nie opartym na jakichkolwiek przesłankach naukowych i religijnych.
Informujemy, że:
– na Wawelu nie działają żadne niezwykłe siły mogące mieć pozytywny wpływ na stan psychiczny i fizyczny człowieka;
– uprawianie praktyk okultystycznych nie licuje z godnością Wawelu, jako miejsca o najwyższych wartościach historycznych i religijnych;
– udział w tego rodzaju praktykach jest sprzeczny z zasadami wiary katolickiej.
Prosimy nie gromadzić się na krużganku, gdyż powoduje to tamowanie ruchu turystów i prowadzi do uszkodzeń zabytkowej ściany zamku”.


Taaak...Porównajmy teraz działania Irlandczyków, którzy "trzepią kasę" nawet na ruinach jakiegoś zameczku w Blarney i działania "Dyrekcji Zamku Królewskiego na Wawelu" - która podjęła wszelkie kroki, aby tych turystów odstraszyć (a wielu z nich przyjeżdżało na Wawel nie dla muzealnych zbiorów się tam znajdujących, ale dla tegoż czakramu właśnie). Czy "Dyrekcja Zamku Królewskiego na Wawelu" dalej prowadzi swoje dywersyjne działania - nie wiem. Wyjechałem z Krakowa ponad 3 lata temu...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dodalem emotke do uwagi o "cenzurze". Chodzi o to, ze teksty przed akceptacją czytają profesjonalisci.

Mnie osobiscie mierzwi sztuczny jezyk używany przez co ponietórych, ktory z jezykiem literackim ma wspólnego tyle, co Kant z kanciarzami. Zreszta o czym my tu? O dwóch wyrażeniach?

Co do prostego człowieka - to ja mogę tak napisać o sobie. Natomiast byłbym ostrożny przy wyrażaniu sądów o kimś innym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo ja jestem prostym czlowiekiem, proszę Pani ;-) A kazdy tekst przechodzi przez "cenzure" profesjonalistow z wiadomosci24 ;-)

Ponadto, wydaje mi sie, ze wazny jest nie tyle jezyk, co opisany problem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten język...taki jakiś...potoczny.
"Taaak"?
"trzepią kasę"?
Hm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dla mnie to na Wawelu i tak wydaje się za dużo pieniędzy na zwiedzanie, czakram niech będzie w promocji, za darmo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.