Facebook Google+ Twitter

Irlandia: Autor karykatury Mahometa bezpieczny. Zamachowcy zatrzymani

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-09 17:28

Irlandzka policja zatrzymała siedmioro muzułmanów podejrzanych o przygotowywanie zamachu na autora karykatury proroka Mahometa.

3 lata temu szwedzki artysta Lars Vilks narysował Mahometa, który ma ciało psa. Karykatura ukazała się w szwedzkiej gazecie "Nerikes Allehanda". Al-Kaida wyznaczyła 100 tysięcy dolarów nagrody za zabicie karykaturzysty i 50 tysięcy - za aabicie wydawcy gazety.

Do dzisiejszego zatrzymania czterech mężczyzn i trzech kobiet doprowadziła współna akcja irlandzkiej policji, służb innych krajów unijnych oraz CIA i FBI. Według brytyjskiego dziennika "The Independent", zatrzymani nie są członkami organizacji terrorystycznej. Część z nich wyznawała wcześniej inną wiarę.

63-letni Lars Vilks znajduje się pod stałą ochroną szwedzkiej policji. Wielokrotnie otrzymywał pogróżki od urażonych wyznawców islamu.

W ubiegłym miesiącu duński dziennik "Politiken" przeprosił muzułmanów za opublikowanie w 2008 roku karykatur proroka Mahometa. Ich przedruk spowodował gwałtowne antyduńskie protesty w świecie islamskim. Gazeta nie wyraziła jednak wprost żalu w związku z przedrukowaniem kontrowersyjnych karykatur, a tylko przeprosiła "wszystkich, którzy mogli poczuć się urażeni".

12 kontrowersyjnych karykatur proroka Mahometa ukazało się po raz pierwszy w 2005 roku w duńskim dzienniku "Jyllands-Posten". Wywołało to oburzenie w całym islamskim świecie. Dwa lata temu obraźliwe dla muzułmanów ilustracje zostały ponownie opublikowane przez kilkanaście duńskich dzienników - wśród nich był "Politiken". Była to odpowiedź na ujawnienie przez policję spisku, przygotowywanego przeciwko jednemu z karykaturzystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.