Facebook Google+ Twitter

Irlandia: Buzek będzie zabiegał o poparcie dla traktatu lizbońskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-08 11:01

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest dziś w Irlandii, gdzie będzie zabiegał o poparcie dla traktatu lizbońskiego, odrzuconego w ubiegłym roku przez mieszkańców tego kraju.

Powtórne głosowanie odbędzie się 2 października. Niespełna miesiąc przed referendum ostatnie sondaże wskazują na spadek poparcia dla dokumentu. Według niektórych wpływ na taką sytuacją mają niskie notowania rządu i niepopularny premier Brian Cowen.

Szef europarlamentu powiedział przed odlotem, że będzie apelował do Irlandczyków, by nie traktowali referendum jako testu popularności rządu. - Trzeba oddzielić sprawy rządowe, wewnętrzne, od spraw europejskich. To jest test na przyszłość Unii Europejskiej, czy będziemy sprawnie zarządzani. I o tym jest to referendum, a nie sprawdzanie czy nam się rząd miejscowy podoba, czy też nie - podkreślał Jerzy Buzek.

By traktat lizboński wszedł w życie muszą go przyjąć wszystkie państwa członkowskie. Oprócz Irlandii nie ratyfikowały go jeszcze Polska, Niemcy i Czechy, gdzie dokument czeka na podpisy prezydentów.

Traktat lizboński ma zreformować unijne instytucje i usprawnić między innymi system podejmowanie decyzji. Jeśli zostanie ratyfikowany w całej Unii, zastąpi wtedy korzystny dla Polski traktat z Nicei, dający jej dużą siłę głosu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.