Facebook Google+ Twitter

Irlandia: Dzień przed referendum

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-01 08:15

Wiece zwolenników i przeciwników traktatu lizbońskiego, debaty i walka o każdy głos - tak w Irlandii minął ostatni dzień kampanii przed jutrzejszym referendum.

Od północy na Zielonej Wyspie obowiązuje cisza wyborcza w mediach elektronicznych. Trudno przewidzieć jaki będzie jutro wynik głosowania - sondaże wskazują na zwycięstwo zwolenników, ale jest jeszcze duża grupa niezdecydowanych i właśnie o te głosy toczy się walka.

„Zagłosuj na NIE 2 października" - apelowali przeciwnicy traktatu lizbońskiego na jednej z głównych ulic Dublina. NIE dla dominacji Unii Europejskiej, ale także NIE dla pogarszającej się sytuacji, bo wiece przyciągnęły niezadowolonych z polityki rządu. „Jak można ufać rządzącym, wypłacają duże premie bankowcom, a ludziom obcinają pensje. To nie w porządku" - skarżył się jeden z uczestników wiecu.

Tymczasem zwolennicy przekonują, że traktat lizboński będzie z korzyścią dla Irlandii. „Zagłosuje na tak, rząd mówi, że dzięki temu sytuacja na rynku pracy poprawi się" - mówiła mieszkanka Dublina.

„Nie dajcie się nabrać na te oszustwa" - krzyczeli z kolei przeciwnicy. A premier Irlandii Brian Cowen przestrzegał, że w przypadku odrzucenia dokumentu, kryzys w kraju pogłębi się, bo zagraniczni inwestorzy uciekną z Zielonej Wyspy. „Przyszłość tego kraju jest w Waszych rękach" - mówił.

Jeśli dokument zostanie odrzucony, europejscy politycy mówią, że nie mają planu B. Wspólnota będzie więc działać w oparciu o dotychczasowy traktat nicejski, a reforma unijnych instytucji na długie lata zostanie wstrzymana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.