Facebook Google+ Twitter

Irlandia lobbuje na rzecz zmian w Traktacie Lizbońskim

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-26 12:50

Irlandia rozpoczęła negocjacje z krajami Unii Europejskiej na temat gwarancji, które sprawią, że w powtórnym głosowaniu mieszkańcy Zielonej Wyspy zagłosują za Traktatem Lizbońskim. W grupie pierwszych krajów, z którymi rozmawiał rząd w Dublinie, jest Polska.

Zapewnienie neutralności w sprawach wojskowych i ochrona praw pracowniczych - takich gwarancji chce rząd w Dublinie zanim zdecyduje o terminie powtórnego głosowania.

Ponadto domaga się gwarancji, że polityka podatkowa pozostanie w gestii państw członkowskich oraz że Unia ma nie wpływać na krajowe prawo rodzinne, które w Irlandii zakazuje aborcji.

Wcześniejszy postulat, czyli utrzymanie zasady "jeden kraj - jeden komisarz" już został zaakceptowany. Jeśli pozostałe gwarancje też zostaną uzgodnione, to i tak będą to na razie deklaracje polityczne, a prawnie wiążące staną się dopiero wraz z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego.

Tego domagała się większość państw i Polska przyłączyła się do tej grupy. Poza tym, jak mówią dyplomaci, w sprawie deklaracji dla Irlandii nasz kraj nie zgłasza zastrzeżeń.

Przez najbliższe trzy tygodnie rząd w Dublinie będzie rozmawiał ze wszystkimi stolicami i chce, aby deklaracje zostały zaakceptowane na unijnym szczycie w połowie czerwca.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.