Facebook Google+ Twitter

Irlandia: Nieoficjalne "tak" dla Traktatu Lizbońskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-03 08:31

Irlandczycy zagłosowali już w sprawie traktatu lizbońskiego i dziś poznamy oficjalne wyniki referendum. Te nieoficjalne mówią o tym, że obywatele Zielonej Wyspy zgodzili się na ratyfikację dokumentu. Tak powiedział w rozmowie z agencją Reutera przedstawiciel rządzącej partii.

Oficjalne sondaże powyborcze nie zostały zamówione, rządząca partia przeprowadziła natomiast własne, nieformalne badania w irlandzkiej stolicy. Wynika z nich, że przewagę ma obóz zwolenników traktatu.

Agencja Reutera informuje, że ponad połowa głosujących poparła traktat, ale żaden irlandzki polityk oficjalnie tych informacji nie potwierdził. Liczenie głosów rozpocznie się o 10:00 czasu polskiego.
Prawdopodobnie w ciągu kilku godzin powinien być znany oficjalny werdykt obywateli Zielonej Wyspy. Nawet jeśli Irlandczycy powiedzieli TAK, nie zakończy to jeszcze procesu ratyfikacji traktatu w Unii Europejskiej. Dokument czeka jeszcze na podpisy prezydentów Polski i Czech.

Lech Kaczyński zapowiedział, że podpisze traktat zaraz po pozytywnym wyniku irlandzkiego referendum. Natomiast Vaclav Klaus, zdeklarowany przeciwnik dokumentu, nie zamierza tego robić w ogóle. Pytanie, czy wytrzyma europejską presję, jeśli pozostanie sam w Unii z niepodpisanym traktatem. Natomiast gdyby okazało się, że Irlandczycy jednak odrzucili dokument z Lizbony, zostanie on ostatecznie pogrzebany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.