Facebook Google+ Twitter

Irlandia Płn.: Nowa groźba terroryzmu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-23 07:41

Jedenaście lat po zawarciu pokoju w Irlandii Północnej znów słychać strzały i eksplozje.

Po dwóch incydentach terrorystycznych podczas weekendu, północnoirlandzcy politycy wyrażają obawy o los porozumienia pokojowego. Policja boi się natomiast, że coraz śmielsze ataki rozłamowych ugrupowań republikańskich mogą się rozszerzyć na Anglię.

Głównym celem ataków jest policja. W sobotę w Belfaście dwaj zamachowcy przebili się samochodem przez barierę przed siedzibą cywilnego zarządu policji. Zamachowcy uciekli, wywołując tylko niewielką eksplozję. Obeszło się bez ofiar, ale mogło być inaczej, gdyby wybuchła ukryta w samochodzie główna, 200-kilogramowa bomba.

W tym samym czasie w Garrison w hrabstwie Fermanagh doszło do wymiany ognia między policją a bojówką, która przybyła najwyraźniej po to, by dokonać egzekucji jednego z funkcjonariuszy.
Rzecznik Federacji Policji Irlandii Północnej, Terry Spence uważa, że bliski jest moment, kiedy terrorystom uda się sparaliżować normalną pracę policji w Ulsterze.Nie ma on żadnych wątpliwości, że wówczas przeniosą uwagę na Wielką Brytanię.

Od marca, kiedy Prawdziwa IRA zastrzeliła dwóch żołnierzy, a IRA-Kontynuacja - policjanta, doszło już do 11 prób zamachów na funkcjonariuszy policji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.