Facebook Google+ Twitter

Irlandia Płn: Skandal w rodzinie premiera zagraża pokojowi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-12 11:29

Premier prowincjonalnego rządu Irlandii Północnej ustąpił tymczasowo, na 6 tygodni. Peter Robinson walczy ze skandalem rodzinnym, który zagraża całemu porozumieniu pokojowemu w Ulsterze.

Źródłem kryzysu jest romans 60-letniej żony premiera, Iris Robinson z 19-latkiem i fakt, że jako posłanka i radna załatwiła swemu kochankowi 50 tysięcy funtów pożyczki na otwarcie kawiarni.

Program BBC, który to wszystko ujawnił zarzucił Peterowi Robinsonowi, że wiedział i o kochanku, i o finansowych machinacjach żony. A chociaż premier twierdzi, że jest czysty jak łza i wystąpił o niezależne dochodzenie, jego autorytet został bardzo poważnie nadszarpnięty.

Ten obyczajowy kryzys może zdmuchnąć jak domek z kart całe misterne porozumienie polityczne w Irlandii Północnej. Seksualny apetyt pani Robinson może złamać karierę premiera, a jego partia może stracić poparcie z natury purytańskich protestantów - i to przed zbliżającymi się wyborami.

Rozbicie głosów unionistów i ewentualne zwycięstwo republikańskiej partii Sinn Fein gwarantuje zaś nowy konflikt, bo z czymś takim nie pogodzą się protestanci stanowiący niewielką, ale jednak większość ludności Ulsteru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.