Facebook Google+ Twitter

Irlandia pogrążona w żałobie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-11 18:45

Podczas, gdy irlandzka Polonia jednoczy się wokół dzisiejszej tragedii, władze republiki przekazały kondolencje na ręce rodzin ofiar, polskiego rządu oraz mieszkających w Irlandii Polaków.

Prezydent Republiki Irlandii, Mary McAleese, przekazała najszczersze kondolencje rodzinom ofiar oraz mieszkającym w Irlandii Polakom: "Jestem głęboko zasmucona wiadomością o katastrofie lotniczej w Rosji, która doprowadziła do tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii oraz pozostałych pasażerów, członków najwyższych państwowych władz" - napisała w nocie kondolencyjnej. "Jestem również w pełni świadoma, iż ta tragedia jest szczególnie boleśnie odczuwana przez polską społeczność w Irlandii, której przyszło się zmagać z tą dotkliwą stratą z dala od rodzinnego kraju. Osobiście miałam tę przyjemność poznać prezydenta Kaczyńskiego podczas jego wizyty w Irlandii w lutym 2007 roku, kiedy to wspólnie cieszyliśmy się z więzów przyjaźni, jednoczących Irlandię i Polskę" - podkreśliła pani prezydent.

"Głęboki smutek, przeżywany dziś w Polsce, dzielimy dziś w Irlandii, gdzie Polacy darzeni są wielkim poważaniem i sympatią. W okresie tego bolesnego doświadczenia i żałoby, chciałam przekazać rodzinie Prezydenta Kaczyńskiego, rządowi polskiemu oraz Polakom moje najszczersze kondolencje z powodu tak tragicznej straty" - napisała Mary McAleese.

Słowom współczucia panie prezydent towarzyszyły kondolencje ze strony premiera Irlandii, Briana Cowena: "W imieniu swoim i rządu, chciałbym przekazać nasze najszczersze kondolencje rządowi polskiemu oraz narodowi polskiemu z powodu ogromnej straty poniesionej w tej strasznej tragedii. Nasze myśli i modlitwy są z nimi w tym bardzo smutnym i trudnym czasie" - napisał Taoiseach Cowen.

Irlandzkie media od wczesnych godzin porannych relacjonują tragiczne wydarzenia ze Smoleńska. Nie brakuje słów współczucia i smutku, choć dyskutowane są również kontrowersje wokół postaci prezydenta Kaczyńskiego oraz sprawa katyńska. W większości jednak relacje skupiają się na reakcjach lokalnej społeczności oraz skutkach, jakie dla stabilności polskiej demokracji może mieć utrata tylu prominentnych postaci z polskiej sceny politycznej.

Anna Paś, Dublin
Tekst opublikowany na polskiexpress.ie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.