Facebook Google+ Twitter

Irlandia świętuje dzień św. Patryka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-17 08:11

Dziś przypada największe irlandzkie święto - dzień świętego Patryka, patrona wyspy. Z tej okazji posyła się kartki, śpiewa irlandzkie piosenki, organizuje festyny i parady, podczas których pije się whisky i Guinessa.

Jak co roku tradycyjne parady odbędą się w Irlandii, ale nie tylko, bo na całych Wyspach Brytyjskich, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Chile i Argentynie - wszędzie tam, gdzie zawędrowała irlandzka diaspora.

Święto jest obchodzone także przez inne nacje, ale nie wszyscy są z tego powodu szczęśliwi. Irlandzki dziennikarz Eamon Forde pisze w londyńskim "Timesie", że dzień ten przeobraził się w międzynarodowy festiwal picia alkoholu, a irlandzkie symbole obrosły kiczem. Eamon Forde krytykuje też tak zwane "irlandzkie puby", które - jego zdaniem - w niczym nie przypominają tych prawdziwych.

Święto jest irlandzkie, choć sam święty był Walijczykiem. Porwany w dzieciństwie w niewolę do Irlandii, Patryk zbiegł, zdobył solidne wykształcenie religijne i wrócił na wyspę z misją, by ją nawrócić. Dzień świętego Patryka upamiętnia jego śmierć 17 marca 461 roku.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.