Facebook Google+ Twitter

Irlandia: "tak"czy "nie" dla Lizbony?

Irlandzki tygodnik „Sunday Business Post” opublikował najnowsze badania sondażowe, dotyczące poparcia Irlandczyków dla Traktatu z Lizbony. Irlandia to jedyny kraj Unii, w którym istnieje konstytucyjny wymóg ratyfikacji poprzez referendum.

GNU Free Documentation license http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Irish_clover.jpg / Fot. George McFinniganWyniki opublikowanych dzisiaj badań wskazują, że poparcie dla ustaleń z Lizbony wyniosło 38 proc, co wskazuje na wzrost o trzy punkty procentowe w stosunku do badań sprzed trzech tygodni. O tyle samo procent zmalała liczba przeciwników Traktatu.

Niezdecydowanych jest ok.34 proc. mieszkańców Zielonej Wyspy. Wiadomość przyjmą na pewno z ulgą członkowie nowego gabinetu – Briana Cowena, który 7 maja 2008 r. zajął miejsce dotychczasowego premiera Bertie Ahern’a. We wczorajszym wystąpieniu nowy premier zadeklarował, że poparcie dla Traktatu z Lizbony jest dla jego rządu priorytetem. Podkreślił także, że wyniki referendum zadecydują o pozycji Irlandii na arenie europejskiej – Irlandia nie może pozwolić sobie na lekceważenie spraw tak istotnych dla narodowego interesu – dodaje Cowen.

Kampania w pełni

Już od trzech miesięcy w całym kraju trwa kampania informacyjna na temat postanowień Traktatu z Lizbony. Do przyjęcia Traktatu Irlandia przygotowuje się intensywnie od dwóch miesięcy. Na początku kwietnia rząd Bertie Ahern’a opublikował Białą Księgę dotyczącą Traktatu, powołano także komisję ds. referendum, która koordynuje przebieg kampanii informacyjnej. Główne hasła kampanii koncentrują się wokół dotychczasowych korzyści, jakie Irlandia wyniosła z członkostwa w UE, do których zalicza się wzrost gospodarczy, czy maksymalne wykorzystanie funduszy strukturalnych, które w przypadku rolników sięgało nawet 100 proc.

Nie bez powodu więc kampania kierowana jest w szczególności do tej grupy. Rolnicy, farmerzy i mieszkańcy małych miast stanowią najliczniejszą grupę badanych, opowiadających się przeciw przyjęciu Traktatu z Lizbony.

Irlandczycy - niepokorni w UE?

Irlandia jest jedynym krajem Unii, w którym istnieje konstytucyjny wymóg poddania pod referendum wszystkich traktatów unijnych, w tym Traktatu podpisanego 13 grudnia 2007 roku. Przypomnijmy, że w 2001 roku Irlandia wywołała kryzys w polityce europejskiej, odrzucając w referendum Traktat z Nicei, blokując tym samym rozszerzenie o nowe państwa członkowskie, w tym Polskę. Ten sam Traktat przyjęli w drugim referendum, w 2002 roku. Przypomnijmy, że datę referendum ustalono na czwartek, 12 czerwca 2008 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.