Facebook Google+ Twitter

Irlandia. Zmarł kardynał Cahal Daly

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-03 10:17

Do Irlandii napływają kondolencje w związku ze śmiercią kardynała . W 1992 roku został prymasem Irlandii. Był nim w najtrudniejszym okresie, który doprowadził do zawieszenia broni przez IRA, porozumienia pokojowego i wejścia republikanów z Sinn Fein w normalne życie polityczne.

Zwłoki byłego prymasa Irlandii wystawiono wczoraj w katedrze św. Piotra w Belfaście, dziś (w niedzielę) po południu zostaną przewiezione do katedry św. Patryka w Armagh, a we wtorek odbędą się tam uroczystości pogrzebowe.

Według słów papieża, kardynał Cahal Daly, który zmarł w ostatni dzień starego roku w wieku 92 lat, posiadał "dar intelektu". Arcybiskup Armagh miał też mocne przekonania ekumeniczne, o co w Irlandii szczególnie trudno. Urodził się w 1917 roku w ubogiej katolickiej rodzinie żyjącej w otoczeniu protestantów. Jego najwcześniejszym wspomnieniem z dzieciństwa był pożar rodzinnego domu, który zajął się od zaatakowanego przez IRA przyległego budynku, zajętego przez bojówkę protestancką.

Papież Benedykt XVI, i były premier brytyjski Tony Blair, który 2 lata temu przeszedł na katolicyzm, podkreślali wielki wkład kardynała w proces pokojowy w Ulsterze. Kardynal Daly przeszedł na emeryturę w 1996 roku i od tego czasu poświęcił się filozofii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.