Facebook Google+ Twitter

Irlandia znów przeprowadzi referendum ws. traktatu lizbońskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-12 08:10

Irlandia przeprowadzi ponowne referendum w sprawie traktatu lizbońskiego przed końcem października. Unijni przywódcy na szczycie w Brukseli ustalili, że dokument ma wejść w życie w przyszłym roku.

Rząd w Dublinie zdecydował się na ponowne referendum, gdy otrzymał gwarancje, które mają rozwiać obawy mieszkańców Zielonej Wyspy. Najważniejsze ustalenie to zagwarantowane stanowisko komisarza dla Irlandii - traktat lizboński przewidywał redukcję liczby komisarzy.

Poza tym, osobne deklaracje mówią o neutralności Irlandii, a także o tym, że Unia nie będzie ingerowała w prawo, dotyczące zakazu aborcji, rodziny, podatków, czy polityki socjalnej. Te zmiany nie przekonały jednak autora zwycięskiej kampanii przeciwko traktatowi, Declana Ganley'a. „To tak jakby ktoś ukradł Ci samochód, a potem go zwrócił i stwierdził, że musisz mu być za to wdzięczny" - mówił Irlandczyk.

Decyzja jednak już zapadła i do uzgodnienia pozostaje jeszcze tylko rozwiązanie prawne tej sytuacji. Zmiany w traktacie lizbońskim są niemożliwe, bo wymagałoby to ponownej ratyfikacji w krajach członkowskich. Będą one zapewne wpisane do traktau akcecyjnego Chorwacji, która ma wejść do Unii w ciągu dwóch lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.