Facebook Google+ Twitter

Irlandzki skandal z Polką. "Niech wróci do kraju, skoro jej źle"

W środę 1 lutego w dzienniku "Irish Independent" ukazał się artykuł, który jest wolnym tłumaczeniem artykułu z dodatku do "Gazety Wyborczej" – Duży Format- pt. "Polak w Irlandii. Kocham cię bezrobocie". Niestety, negatywnie przedstawione opinie, wywołały burzę wśród irlandzkiego społeczeństwa.

W artykule z irlandzkiej gazety przedstawiono sylwetki kilku Polaków, którzy korzystają z hojnego systemu socjalnego w Irlandii. Jako mieszkaniec Irlandii uważam, że pani redaktor trochę podkoloryzowała sytuacje, ale tacy Polacy też tam żyją.

Artykuł w Irish Independent skupił się głownie na Polce o imieniu Magda, byłej kelnerce, która na bezrobociu odżyła i prowadzi nowe lepsze życie i jest z tego dumna. Inwestuje w swój rozwój duchowy, uprawiając surfing w hrabstwie Donegal oraz spacerując po plaży cały dzień. Tłumaczenie oczywiście różni się od oryginału, ale artykuł miał wywołać efekt - pewne zwrócić gniew Irlandczyków na cudzoziemców, którzy biorą przykład z miejscowych i też wykorzystują, ile można opiekę społeczną.

W gwoli sprawiedliwości dodam, że pani Magda, aby korzystać z przywilejów socjalnych, musiała odprowadzić odpowiednią liczbę składek i mieszkać w Irlandii minimum 2 lata.

Artykuł wywołał burze w tutejszych mediach. W porannej audycji publicznego radia senator z hrabstwa Donegal powiedział, że może tej pani zafundować bilet powrotny do Polski i jest oburzony, że nazwała miasteczko, w którym mieszka, zadupiem.

Ambasador RP w Dublinie opublikował list krytykujący artykuł, który opisuje Polaków jako darmozjadów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

matros61
  • matros61
  • 02.02.2012 21:14

Mogę na przykładzie Szwacji mogę powiedzieć że sztukę wykorzystywania polityki pomocowej czyli socjalnej Państwa najlepiej wykorzystują Cyganie (jak kto woli , Romowie) i napływowa ludnośc z krajów Arabskich .Polacy na ich tle to małe bolki,Podobnie jest napewno w innych krajach Europy
co nie świadczy o tym że i Polacy nie okradają Podatników w tych krajach.Dlatego zasada jak Ci źle na obczyźnie to się wynoś powinna obowiązywać we wszystkich krajach.
Na złe traktowanie na obczyźnie mogą nażekać tylko Ci którzy opuścili swój kraj i zamieszkali u byłego KOLONIZATORA

Komentarz został ukrytyrozwiń
8034
  • 8034
  • 02.02.2012 13:59

W pełni popieram 'ewelinę konik' i nie dziwie się jej wielkiemu oburzeniu z g. 11:02.
Najpierw zrobić porządek u siebie, a potem krytykować innych!
Jeśli ktoś przychodzi do mnie, to musi przyjąć warunki, które u mnie zastanie. Jeśli mu nie odpowiadają, to żegnam! A zasady praca zawsze są wpierw uzgadniane, więc ?????
Już sobie wyobrażam, co by się działo w naszych mediach (nie wspominając o necie) gdyby opisano analogiczną postawę jakiejś Rumunki, Ukrainki czy innej imigrantki. I ani trochę nie oburza mnie wypowiedź senatora z hrabstwa Donegal.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewelina konik
  • ewelina konik
  • 02.02.2012 13:40

@Piotr Wierzbicki dzisiaj - 13:00
Szanowny panie Piotrze ! Całkowita zgoda jeśli chodzi o ocenę pracy rządu z silnym akcentem na Tuska, na sytuację w jaką "wpychają" kraj. To nie tylko nieudolność, to nie tylko lenistwo ale nade wszystko wielka zbiorowa indolencja największych partii. Czy są to partie, można wątpić, bo przypominają zbiorowiska obłąkanych fobiami ludzi bez wyobraźni i ambicji a tkniętymi demencją. To głównie prostackie gierki nazywane uprawianiem polityki. Jedna sfora to IPN i Smoleńsk, druga bezmyślna prywatyzacja i piłka nożna. A gospodarka ? Panie Piotrze ! Gdzie Bóg, Honor i Ojczyzna ? Bóg u góry, honor dawno przeminął a Ojczyzna - Irlandia ? Japonia ? Węgry ? Dziwi pana że tak nas traktują na obczyźnie ? Tutaj jesteśmy i tu zadbajmy o swoje, o nasze, póki nas jakiś arabski wycirus nie pogoni. Nie sposób to opisać bez użycia "twardych" słów, niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewelino. Zdaję sobie sprawę, że tematyka jest drażliwa. Niemniej jako państwo polskie i Polacy, musimy się decydować na : "Co z tą Europą?" A jeżeli tak? To niech się wszyscy decydują! A nie tak, żeby najsilniejsi kosztem najsłabszych w Europie a w konsekwencji Europa dwóch prędkości! No oczywiście nie ta, jak Tusk wypalił w sprawie ACTA. W tak poważnej sprawie bez konsultacji z narodem. Ja przepracowałem za granicą pięć lat! Na mnie zarobiły wszystkie strony zainteresowane i Polska też. I to nie małe pieniądze. To, że jakieś państwo powinno wspierać socjalnie przybyszów, nie robi żadnej łaski. A to że u nas nie ma na dzieci, to wina ewidentna polskiego rządu! Po jakie licho kupowali najdroższy złom świata?! Kilkaset miliardów poszło na złom t.j. na "F-16", które są do niczego przydatne a w szczególności do walki powietrznej niezdatne.A kilkaset miliardów polski rząd wytrzepał z rękawa, jakby te fundusze nie były potrzebne. Zresztą, nie tylko w tej dziedzinie jest marnotrawstwo. Mamy największe w Europie zagęszczenie urzędników na stu mieszkańców przeliczając. A to następne miliardy. It.d, it.p.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewelina konik
  • ewelina konik
  • 02.02.2012 11:02

@ Piotr Wierzbicki
Panie Piotrze co pan mówi ? Irlandia ma zmienić przepisy ? To Polska powinna swoje dostosować do wymagań sytuacji ! Obecnie byle Cygan może pana opierdolić w biały dzień i powiedzieć że jest skrzywdzony, bo pan Go nie nakarmił. A burmistrz otoczy kanalię opieką. Sądzi pan że to dobrze ? Sikorski/minister/ przywlókł ośmioro Arabów na nasze utrzymanie, nie na swoje, na nasze ! To kurwa mać jaki to porządek. Irlandczycy powiadają : za mało darmowego papu ? To wypierdalać i po sprawie. My jesteśmy hipokrytami nie dbamy o nasze dzieci z ubogich rodzin których nie brakuje, a pan pierdoli bzdury i mam wierzyć że pan z chujem na łby się pomieniał ? Przepraszam ale wkurwił mnie pan niezmiernie ! Niby rozważny człowiek a tak pan zapier...dolił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech Irlandczycy zmienią przepisy. To takie jednoczenie Europy?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.