Facebook Google+ Twitter

Irlandzkie krzyże

Będąc w Irlandii nie można nie odwiedzić tamtejszego cmentarza. Choćby po to, żeby zobaczyć słynne irlandzkie krzyże. Oto relacja z małego cmentarza na Bayside.

1 z 10 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Typowy irlandzki krzyż. Fot. Adrian Starczewski
Typowy irlandzki krzyż. Fot. Adrian Starczewski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Super pomysł i jego realizacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

hej Adrian , dzięks , widzę że już 3 pióra na kącie, gratulacje. pozrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dziękujemy Maćku :) Owszem te, które podlinkowałeś są klasyczne, ale niestety też nowe. W znaczeniu, że ten z lewej jest całkiem nowy, a ten z prawej ma pewnie nie więcej niż 100 lat :) Pewnie będziesz miał okazję to sprawdzić po napisach :)
A Brytania jakakolwiek to Twoje okolice w odróżnieniu od takiej np. Bretanii ;))

Jeśli interesują Cię naprawdę stare celtyckie krzyże w Szkocji, to jako irlandofile możemy Ci zasugerować
wycieczkę na wyspę Iona. To ważne miejsce też dla Irlandczyków - św. Kolumba z Irlandii założył tam klasztor i to tam powstała najważniejsza księga Irlandii - Book of Kells - przeniesiona potem, razem z mnichami uciekającymi przed najazdami Wikingów do powstałego w tym czasie monasteru w Kells.

Na miejscu powinieneś znaleźć np. krzyż św. Marcina (jedni mówią, że pochodzi z IX w. inni że z VIII ) i resztki krzyża św. Jana (w opactwie, bo na zewnątrz jest replika). Tak podają źródła, jesteś bliżej, będziesz mógł je sprawdzić :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale ponoć prawdziwe wysokie krzyże celtyckie (jak ten z Killamery czy z Dysert O'Dea) można spotkać tylko w Irlandii oraz "niektórych zachodnich regionach Brytanii" To gdzieś w Twoich okolicach Maćku :)
Zatem jeśli masz zdjęcia tych klasycznych celtyckich krzyży, ale ze Szkocji, to podziel się :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ehh, problemy z systemem :)
No i mnie Maćku złapałeś :) Tak jestem przywiązany do Irlandii, że irlandzki i celtycki to dla mnie prawie synonim. Krzyże są celtyckie oczywiście. Zwięzły artykuł na ich temat jest na stronie WOTPI - http://www.wotpi.pl/content/view/17/42/

A kilka naprawdę starych celtyckich krzyży z Irlandii mamy na naszych fotkach:
http://tnij.org/killamery
http://tnij.org/wicklow
http://tnij org/clonmacnoise - chociaż te akurat nie są najstarsze...
http://tnij.org/dysert

I z góry przepraszam za rozjeżdżające się u niektórych kodowanie. Jesteśmy właśnie w trakcie zmiany CMSa i niedługo wszystko powinno zacząć wreszcie w pełni działać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na prawdziwe stare irlandzkie krzyże trzeba trochę popolować, pojeździć. Praktycznie na każdym cmentarzu można znaleźć jakąś perełkę, ale trzeba wiedzieć, czego szukać. Czasami najbardziej wartościowy, najstarszy krzyż to kilkunasto-centymetrowe maleństwo przykryte jakimiś liśćmi łopianu :)

Krzyże pokazane na tych zdjęciach to konstrukcje niestety dość współczesne. Ale szukaj dalej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie do końca zrozumiałem intencję tej galerii. W jej 10-zdjęciowym zestawie znalazły się aż 4 zdjęcia mające bardzo luźny związek z głównym (tytułowym) jej tematem (fotki nr 7, 8 i 9). Może lepiej byłoby wybrać się na jakiś większy cmentarz, gdzie łatwiej znaleźć więcej ciekawych odmian irlandzkiego krzyża i je zaprezentować w galerii. A płyta nagrobna z końca XX wieku z kwatery zakonnic chyba zupełnie nie pasuje do tego zestawu. Przepraszam za krytykę, ale takie odniosłem wrażenie po obejrzeniu całości. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że nagrobków zakonnic nie wykonano z tamtejszego, tradycyjnego kamienia. Optycznie - są dysonansem w otoczeniu starych nagrobków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za ten spacer po cmentarzu i pomysł na galerię

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.