Facebook Google+ Twitter

Ironwood. Dlaczego amerykańska mamucia skocznia niszczeje?

Miasteczko Ironwood w stanie Michigan może pochwalić się mamucią skocznią narciarską.

Już w latach 30. XX wieku Amerykanie zastanawiali się nad budową wielkiej skoczni. Jednak trudności natury architektonicznej i technologicznej spowodowały, że wspomniany obiekt powstał w 1969 roku. Skocznia miała fatalne parametry i kąty nachylenia, co sprawiało, że skoki były po prostu krótkie. W żargonie sportowym mówi się, że zawodnicy nie mogli odlecieć. Pierwszy rekord został ustanowiony w 1970 roku przez Zbynka Hubaasa i wynosił 134 metry. W latach 70. w Copper Peak skakała m.in reprezentacja Polski. W 1980 roku przesunięto punkt K na 145 metr, a rok później odbyły się tam pierwsze zawody w ramach Pucharu Świata. Pod koniec lat 80. XX wieku przestarzała skocznia została lekko zmodernizowana. W 1994 roku padły tu dwa rekordy wynoszące 154 metry. Tego wyczynu dokonało, o dziwo, dwóch Austriaków Mathias Wallner i Werner Schuster (obecny trener reprezentacji Niemiec).

FIS od początku nie był zadowolony ze sposobu wykonania skoczni. Narzekano głównie na wspomniane parametry obiektu, uniemożliwiające oddawanie dalekich skoków. Obecnie skocznia niszczeje - w USA brakuje zainteresowania skokami narciarskimi i właśnie z tego powodu związek nie wyłoży pieniędzy na remont.

Zapraszam do obejrzenia filmów:
http://www.youtube.com/watch?v=ZM51ps2-FHU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=N_xNUsImdPc

Źródło:

- Wiedza własna
- Wikipedia (wersja polska i angielska)
- http://schanzen.sc.funpic.de/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bartłomiej Kędzior
  • Bartłomiej Kędzior
  • 17.07.2011 16:32

Ta skocznia z bliska wygląda fajnie sam ją widziałem bo tam byłem szkoda że FIS nie zmodernizuje tak wspaniałego obiektu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.