Facebook Google+ Twitter

Isakowicz-Zaleski o Majdanie: Protestujący robią wszystko, żeby prowokować

Ksiądz Tadeusz Isakowicz - Zaleski skrytykował polskich polityków w tym Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem duchownego szef PiS popełnił tragiczny błąd uwiarygodniając ukraińskiego nacjonalistę Ołeha Tiahnyboka. Wydarzenia na Majdanie ksiądz nazwał zaś "pseudorewolucją".

 / Fot. EPA/MAXIM SHIPENKOVKsiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski skrytykował w RMF FM Jarosława Kaczyńskiego za jego wyjazd na kijowski Majdan. "Ja skrytykowałem Jarosława Kaczyńskiego jako jego wyborca, bo głosowałem na niego kilkakrotnie. Jarosław Kaczyński zrobił tragiczny błąd. On chyba nie ma żadnej orientacji w sprawach ukraińskich. Popełnia klasyczne błędy oparte na teoriach Jerzego Giedroycia. uwiarygodnił niestety nacjonalistę Ołeha Tiahnyboka, który to genialnie wykorzystał" - mówił duchowny.

Podobny błąd popełnił zdaniem Isakowicza - Zaleskiego swego czasu premier Jerzy Buzek. Według księdza w Kijowie trwa pseudorewolucja. "To nieprawdopodobna agresja z obu stron. Protestujący robią wszystko, żeby prowokować. To już anarchia. Liderzy Majdanu nad tym nie panują i wkrótce mogą dojść do sytuacji, kiedy Majdan obróci się przeciwko nim. Majdan zapoczątkuje piekło" - stwierdził kategorycznie.

Występy polskich polityków duchowny nazwał kompromitacją. Przypomniał, że hasła, które wykrzykują polscy politycy: "Sława Ukrainie", "Herojam Sława" odnoszą się do UPA. Jego zdaniem politycy nabiją punkty wyborcze w Polsce, nie robią nic dla Ukraińców. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przyznał również, że prezydent Ukrainy stosuje skandaliczne metody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Rzekłabym, nie tyle cyniczna, ile idiotyczna... Świadcząca o braku świadomości, co się tak naprawdę dzieje u sąsiadów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komentarz Pani Marty dopełnia wiedzę , kogo się popiera .
Pamiętam czasy naszej walki o wolność . Płynęły słowa poparcia z całego świata . Mieliśmy też ogromne wsparcie materialne .
Jednak nikt tu nie przyjeżdżał .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ks Isakowicz Zaleski zna tamte realia jak nikt . Pokazywanie się na Majdanie polskich polityków to cyniczna gra na potrzeby doraźnej polityki .

Komentarz został ukrytyrozwiń

W lipcu ubiegłego roku "Rzeczpospolita" informowała:

"Organizacje społeczne Lwowa zwróciły się do rady miejskiej z prośbą o zdemontowanie Szczerbca na Cmentarzu Orląt. W ich ocenie miecz ten jest oznaką "polskiej, okupacyjnej symboliki wojskowej" w tym mieście - podały lokalne media.

Sprawą zajęli się radni z partii Swoboda, która ma większość w lwowskiej radzie. Radni postanowili powołać tymczasową komisję, która zbada obiekty polskiego dziedzictwa historycznego we Lwowie, w tym na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie znajduje się Cmentarz Orląt.

Swoboda, która ma także reprezentację w parlamencie Ukrainy, nie ukrywa, że jej ostatnie inicjatywy związane z Polską są wynikiem dyskusji o zbrodni wołyńskiej z 1943 r. oraz uchwał Sejmu i Senatu, które uznały, że była ona "czystką etniczną o znamionach ludobójstwa", dokonaną przez nacjonalistów ukraińskich na polskich mieszkańcach dawnych Kresów Wschodnich.

PAP nie udało się skontaktować w czwartek ani z inicjatorami usunięcia Szczerbca z Cmentarza Orląt, ani z lwowskimi radnymi Swobody, którzy odpowiedzieli na ich apel. Treść apelu opublikowano na stronie internetowej Swobody.

"My, przedstawiciele społeczności Lwowa, jesteśmy głęboko zaniepokojeni antyukraińskim stanowiskiem strony polskiej oraz oskarżaniem żołnierzy UPA o ludobójstwo dokonane na ludności polskiej w latach II wojny światowej" - czytamy we wstępie.

"Obecność polskiej okupacyjnej symboliki wojskowej na terytorium muzeum "Cmentarz Łyczakowski" jest zjawiskiem niedopuszczalnym i obraźliwym dla współczesnej ukraińskiej państwowości. Warto zaznaczyć, że obecnie na terytorium Polski nie ma żadnego panteonu, który symbolizowałby chwałę niemieckiego, rosyjskiego czy ukraińskiego oręża. Państwo polskie nigdy by się na to nie zgodziło" - podkreślili autorzy apelu."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.