Facebook Google+ Twitter

Iść za Chrystusem… ale nie w czasie deszczu

W Rzeszowie odwołano procesję Bożego Ciała z powodu deszczu. Ludzie stojący pod parasolami przekazywali sobie z niedowierzaniem wiadomość z ust do ust. - Jak żyję, tak nie było - powiedziała mi starsza kobieta. W pobliskim Przemyślu lało od samego rana, ale procesja przeszła.

Zdjęcie ilustracyjne. http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Bild:Procession_with_blessed_sacrament_1.jpg&filetimestamp=20051001041104 / Fot. Public DomainOd wieków ludzie tłumnie zbierali się, by idąc w procesji oddawać hołd Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie. W Rzeszowie, jak zwykle rozpoczęto obchody Bożego Ciała mszą świętą pod przewodnictwem księdza biskupa ordynariusza Kazimierza Górnego. Po mszy przed kościołem farnym miała odbyć się procesja głównymi ulicami miasta do kościoła oo. Bernardynów. Niestety w tym roku wierni nie mogli w ten sposób dać świadectwa wiary i pobożności. W ostatniej chwili podano komunikat o odwołaniu procesji z powodu brzydkiej pogody.

Iść za Chrystusem… ale nie w czasie deszczu

Pogoda nie dopisała nam tej wiosny. Dziś w Rzeszowie od rana niebo było zachmurzone, padał deszcz. Jednak czy to powód, by rezygnować z uroczystej procesji do czterech ołtarzy? Ołtarzy, w przygotowanie których wierni włożyli wiele serca i wysiłku. Ołtarzy, które przez wieki były symbolem trudu, wytrwałości, a sama procesja – świadectwem i swoistą manifestacją przynależności do wspólnoty Kościoła. Mieszkańcy Rzeszowa i okolic przyjechali z różnych stron, by uczestniczyć, jak co roku, we wspólnej modlitwie. Ludzie do końca nie wierzyli w podaną przez jednego z wikariuszy wiadomość.
- To chyba żarty - mówiła jedna z kobiet - przecież to tylko deszcz. Nie ma burzy, silnego wiatru… Jak to, bez procesji?
- Za mojego życia jeszcze nigdy tak nie było, żeby odwołali… - mówi mi zaskoczona starsza kobieta. Widać, że ma trudności z chodzeniem, ale przyszła. Jak zwykle.
- Jako studenci uciekaliśmy przed milicją, bo „pałowali” za procesję. Komu teraz deszcz przeszkadza - słyszę głosy obok.

Wiele osób zbulwersowała również forma poinformowania ich o nagłej zmianie planów. Informację o odwołaniu procesji, jeszcze podczas trwania nabożeństwa na placu przy kościele farnym, podała diecezjalna rozgłośnia radiowa. Poinformowano o tym zgromadzonych na placu. Tymczasem przy kolejnych ołtarzach gromadzili się już ludzie, którzy uczestniczyli we mszy świętej w swoich parafiach, a potem chcieli się włączyć w dalszą część centralnych uroczystości.

Kto czekał na procesję pod dachem kościoła i miał szczęście usłyszeć podany przez kapłana komunikat, po prostu poszedł do domu. Kto poza świątynią czekał pod parasolem, mógł liczyć tylko na przekazywaną sobie z ust do ust informację. O tym, że jest prawdziwa, utwierdził mnie widok wikariuszy z parafii, którzy po prostu zdjęli komże i poszli na plebanię. Ludzie jeszcze czekali…

Wierni w małych grupkach jednak przeszli drogą czterech ołtarzy, zatrzymując się przy każdym na krótką modlitwę. Szli, ponieważ tak bywało od lat, chociaż dzisiaj bez Najświętszego Sakramentu. Warto dodać, że pogoda w regionie wszędzie była podobna. W sąsiedniej archidiecezji przemyskiej, wierni w strugach deszczu przeszli ulicami miasta. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski.

Rzeszów – bez procesji, ale a to z koncertem

Deszcz przeszkodził procesji, nie przeszkadza natomiast koncertowi - największe przeboje piosenki religijnej "Jednego Serca, jednego Ducha". Koncert jest organizowany z wielkim rozmachem od 2003 r. Organizatorzy to: Ruch Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Rzeszowskiej, Duszpasterstwo Akademickie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej. Jan Budziaszek, Marcin Pospieszalski, potężny chór młodzieży - to tylko skromna wizytówka dzisiejszego wieczoru, który zawsze jest wielkim wydarzeniem muzycznym o charakterze religijnym.

Nie zabraknie dziś wrażeń muzycznych w diecezji rzeszowskiej. Szkoda tylko, że zabrakło tego najważniejszego wydarzenia. Znacznie łatwiej śpiewać o Bogu, niż iść za nim w deszczu…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Alicja, jak się głębiej zastnaowić to całe życie jest głęboko nietaktowne;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

po prostu plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto skasował mój komentarz? Czy to znowu system go zjadł?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To chyba jedyna taka sytuacja w Polsce. Czasem nazywamy tę procesję deszczową, bo deszcz akurat tego dnia pada jakoś chętniej. Pamiętam parę lat temu potworne czarne chmury, a na końcu kolosalną ulewę padającą na zgromadzony tłum. Ja na procesji nie byłam, ale dla tych ludzi to było ważne. Jak mieli z tym problem, to trzeba było w poprzednich tygodniach mówić na mszy, że jak będzie deszcz, to nigdzie nie idziemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> klara.maj

zwłaszcza procesja w tym dniu jest dla tych, którzy rzeczywiście chcą tam być. Rozumiem, że można nie przepadać za tego typu formą przejawu religijności. Natomiast porównanie tu monstrancji z Najświętszym Sakramentem do złotego cielca jest dużym nietaktem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

no tak, sybaryci. u mnie nie odwołali, poszłam, dziwiąc się, po co;] bo nie lubię tego święta, monstrancja jak złoty cielec.
relikwie pogańskie.
no ale, powiedziało się a
itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za tekst, myślę, że potrzebny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja również nie zachwyciłam się tekstem. Jestem rozczarowana. A w telewizji nie będzie dziś "Białej sukienki" :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.05.2008 14:29

Emocjonalność i jednostronne zaangażowanie autora tego tekstu - czyni tenże dziennikarsko kulawym.
Z powodu deszczu procesję odwołano. To wszystko? Można było zapytać proboszcza: dlaczego?

Mogło się okazać wiele powodów, których nie poznaliśmy. Od obawy o zniszczenie akcesoriów liturgicznych (proporce, figury) po zdrowie uczestników, w szczególności dziewczynek w letnich sukienkach mających rozrzucać kwiatowe płatki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.