Facebook Google+ Twitter

Islam - leksykon dla dziennikarzy

Chcesz pisać o islamie, a niewiele wiesz o tej religii? Zanim złapiesz za pióro, przejrzyj ten tekst!

Fot. ilustracyjna / Fot. PAPZachodnie media chętnie mówią o islamie, ale niechętnie o nim czytają. W efekcie bardzo powielają i szerzą błędy oraz stereotypy. Szyici są myleni z sunnitami, Arabowie utożsamiani z muzułmanami a muzułmanie z terrorystami (błędnie nazywanymi islamistami - islamista to, w języku polskim, naukowiec badający islam a nie brodaty psychopata z karabinem!).

Ten stan rzeczy nie daje spać arabistom, iranistom i islamistom (sic!) z Uniwersytetu Warszawskiego. Zmęczeni nieustannym wysyłaniem listów z prośbą o sprostowanie do kolejnych redakcji, postanowili stworzyć leksykon dla dziennikarzy. "Nie bój się islamu" to darmowa, zamieszczona w internecie publikacja, zawierająca podstawową wiedzę, niezbędną każdemu dziennikarzowi chcącemu podejmować tematykę islamu. Ponadto, we wstępie autorstwa dr Agaty Nalborczyk, wyszczególnione zostały najpopularniejsze w Polsce stereotypy dotyczące świata muzułmanów.

Warto zajrzeć.

Nie bój się islamu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (72):

Sortuj komentarze:

czytam te komentarze i szlag mnie trafia wiec pare prostycxh informacji na poczatek

W Iranie żyją muzułamanie ale nie są Arabami tylko Persami, a Turcy to także muzułmanie ale nie Arabowie

dżihad- wewnętrzna wojna z samym sobą jako forma samo doskonalenia

niewierni- poganie a nie chrześcijanie jak to się niektórym wydaje

islam jest religią objawioną która powstała na fundamentach judaizmu i chrześcijaństwa i zastępuje je, jednak uwalnia objawienia od zniekształceń 2 poprzednich. Mamy wspólnego Boga, tą samą historię i wiele wspólnych miejsc świętych

podobnie jak chrześcijaństwo islam się podzielił :sunnici i szyici i tak np według sunnitów Isa( Jezus) jest jedynym Mahdi( mesjaszem)

fundamentalizm dotyczy wszystkich religii zarówno chrezescijanskiej, islamu jak i judaizmu

muzułamanie przywiązują dużą wagę do tradycji podczas gdy świat zachodni babra się w g... zwanym globalizacja i upaja wartościami które mają wątpliwą naturę

problem leży może nie w tym że islam jest zły tylko w tym że ludzie są już tak zaślepieni tym stylem życia że nie widzą pewnych zasad moralnych dziś zdrada jest czymś powszechnym i coraz bardziej akceptowalnym tak samo jak prostytucja nastolatek jak legalizacja narkotyków ludzie nie mają casu na refleksje ciąg gonią za dobrami materialnymi a media robią im pranie mózgu każdego dnia islam zaś stawia przed swoimi wyznawcami pewną dyscyplinę i pewien rygor coś co pozwali doskonalić się i walczyć ze swoimi słabościami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem, że to koniec dyskusji, bo polski muzułmanin - bohater i patriota już się nie wpisuje w schematy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.11.2009 12:36

Widzisz Marto ja odrzucam islam nawet z takiego powodu, że lubię popatrzyć na dziewczyny ładne nogi, a islam tego zabrania! ;-)))) Tzn zabrania pokazywania nóg, nie patrzenia na nie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adrianie, zamiennik, ponieważ wychodzi pan z błędnego założenia, że rozmówca jest zafascynowany islamem i najchętniej narzuciłby tę religię całemu światu. Między potępieniem a afirmacją istnieje jeszcze cała gama pośrednich odczuć i właśnie tu jest miejsce na obiektywizm.
Jako Polka jestem szczególnie uczulona na wszelkiego rodzaju stereotypy, wszak to nasz kraj nazwano kiedyś "bękartem Europy", to o nas powiedziano: "Bardziej zwierzęta niż ludzie, całkiem tępi, bez wyrazu. Obok nich warstwa rządząca będąca przynajmniej produktem mieszaniny klas niższych z aryjską rasą panów. Brud Polaków jest wprost niewyobrażalny. Również ich zdolność dokonywania ocen jest równa zeru." Odpowie pan, że to stare dzieje. Czyżby? Niestety, również i dziś dla wielu mieszkańców Europy Zachodniej typowy Polak to pijak, nierób, zaściankowy kołtun i fanatyczny dewot. Nie mam ochoty być tak oceniana.
I w tym momencie wypada sobie przypomnieć stare polskie przysłowie: "Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe"...
Artykuł Dominika nie nawoływał do rzucenia się w objęcia muzułmanom, zwracał natomiast uwagę na niski poziom wiedzy o tej religii - bądź co bądź drugiej na świecie pod względem liczby wyznawców (obecnie przypuszczalnie ok. 1,4 miliarda ludzi). Czy wszystkich tych ludzi z założenia nazwie pan "brudnymi, ciemnymi Arabami"?
Przypomnę jeszcze, że muzułmanie żyli także na ziemiach polskich. Wielokrotnie dowiedli lojalności wobec przybranej Ojczyzny, przelewając za nią krew. Chorągwie tatarskie wchodziły w skład wojsk polskich i litewskich, Tatarzy brali udział w konfederacji barskiej, uczestniczyli w walkach podczas powstania kościuszkowskiego, m.in. na szańcach Pragi, walczyli w kolejnych zrywach niepodległościowych. Wśród bliskich współpracowników Józefa Piłsudskiego był Tatar, Aleksander Sulkiewicz, który w 1900 r. zorganizował jego ucieczkę ze szpitala Świętego Mikołaja w Petersburgu. Sulkiewicz zginął potem w walce jako żołnierz I Brygady Legionów. W wyprawie kijowskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej brał udział muzułmański Pułk Jazdy Tatarskiej im. Mustafy Achmatowicza. Od 1936 r. wszyscy poborowi Tatarzy służyli w pierwszym szwadronie 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Obie formacje są znane każdemu Polakowi, który interesuje się historią Ojczyzny.
Potomkowie tych ludzi do dziś mieszkają w Polsce, o czym Antoni na pewno doskonale wie. I nie wydaje mi się, żeby komuś tam przeszkadzały meczety w Bohonikach i Kruszynianach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.11.2009 18:07

Jarek:) Za to coś napisał masz piątkę !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Godne uwagi jest fakt iż zamieszuje tą krainę bankierów 400.000 populacja Islamska i są zaledwie 4 świątynie czyli nie ma "ekspansji" a społeczeństwo powiedziało NIE i basta , to jest doskonały przykład jak przydatne jest pytanie się społeczeństwa czego tak naprawdę chce a nie "politykowanie" i zajmowanie się głupotą przez dziesieć lat. Już gdzieś pisałem że powinnismy przy okzaji wszelkich wyboró ogólnopolskich pytać właśnie społeczeństwo o wiele kwestii , wiele spraw już dawno byłaby zamknieta na 10-15-20 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.11.2009 17:53

Jarku:) Szwajcarzy rozstrzygnęli ten problem chyba bezwzględnie. Wiadomo, że wynik głosowania na temat wyrażenia zgody na budowę minaretów wypadł niekorzystnie dla muzułmanów. http://www.tvn24.pl/-1,1631123,0,1,szwajcarzy-powiedzieli-nie-muzulmanom,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.11.2009 17:26

Czemu pani twierdzi, że to zamiennik? To kary stosowane min. w zachwalanym przez Panią Iranie:) Kara śmierci za: 3 - krotne przyłapanie na pijaństwie, niedochowanie "czystości", cudzołóstwo, pornografię, apostazję. To właśnie Iran.
Przypominam, że w przypadku kamienowania mężczyzna jest zakopany do pasa, kobieta do szyi. Ten kto zdąży się sam wykopać ocali życie:) Szariat is the best:))))))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj w pewnym kraju w Europie odbyło się ogólnonarodowe referenum pt; STOP MINARETOM akcja obywateli sprzeciwijąca się budowania tychże budowli w tym kraju- 57% głosowało jak Państwo myślicie za czy przeciw????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo zabawne. Najczęściej powtarzany zamiennik argumentu w dyskusjach o islamie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.