Facebook Google+ Twitter

Islamski terroryzm - jak zapobiec temu zagrożeniu?

Garść refleksji nad terroryzmem islamskim, reprezentowanym przez Al-Kaidę.

25 grudnia 2009 r. Al-Kaida dała ponownie o sobie znać. Tego dnia zamachowiec usiłował zdetonować bombę w samolocie, który zmierzał ku Stanom Zjednoczonym i podchodził do lądowania nad Detroit. Tylko cud i brak technicznych umiejętności zamachowca podczas łączenia płynnych składników wybuchowych uratowały niemalże 200 pasażerów na pokładzie i kilka razy tyle przypadkowych osób, które znalazłyby się w polu rażenia, gdyby doszłoby do eksplozji samolotu.

Zdaje się, że terrorystyczna grupa Al-Kaida nie odżegnała się od swoich agresywnych zamiarów wobec USA i państw Unii Europejskiej. Pomimo faktu, iż kraje NATO i ich sprzymierzeńcy prowadzą od prawie dziesięciu lat wojnę z globalnym terroryzmem, Al-Kaida nie zamierza dać za wygraną; co więcej, zdaje się, że liderzy tej terrorystycznej organizacji nieustannie starają się przejąć inicjatywę, czego dowodem jest ich przyznanie się do nieudanego zamachu na statek powietrzny 25 grudnia. Od ataków na WTC (wrzesień 2001 r.), przez atak na pociąg podmiejski w Hiszpanii (marzec 2004 r.), na metro londyńskie (lipiec 2005 r.) i inne akty terroryzmu na innych kontynentach, wszystkie państwa UE i Stany Zjednoczone przywiązują coraz większą wagę do bezpieczeństwa w miejscach publicznych i działań antyterrorystycznych, przeznaczając na te cele coraz większe środki.

Po nieudanym zamachu na samolot (25 grudnia) Unia Europejska i państwa członkowskie zmieniły zdanie co do skanerów na lotniskach. Niemalże wszystkie główne porty lotnicze w UE, a głównie lotniska międzynarodowe, zostały wyposażone w skanery, które prześwietlają pasażerów przechodzących przez bramki. Ale czy to wystarczy? Dziesięcioletnia wojna z terroryzmem nie spowodowała, że to zagrożenie przestało istnieć. Wydarzenia z 25 grudnia 2009 oraz z moskiewskiego metra w marcu 2010 pokazały, że zagrożenie jest bardzo realne i należy dalej się z nim liczyć, co nie znaczy, że należy popaść w panikę. Natomiast należy zastanowić się głębiej nad tym, czym jest dzisiejszy islamski terroryzm, i jakie są jego skutki. Ale przede wszystkim, żeby z nim walczyć, trzeba bardzo wnikliwie przeanalizować, jakie są jego przyczyny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.