Facebook Google+ Twitter

Islandczycy chcą referendum w sprawie przystąpienia do UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-11 14:55

Rząd Islandii, jako jedyne niemal wyjście z obecnego głębokiego kryzysu ekonomicznego widzi jak najszybsze przystąpienie kraju do UE. Rząd też uważa, że w tej sprawie decydujący głos będzie miał parlament.

Tymczasem najnowsze badania opinii publicznej dowodzą jednak, że trzech z pośród czterech Islandczyków chce by decyzję o przystąpieniu kraju do europejskiej wspólnoty podjęło całe społeczeństwo.

76,3 proc mieszkańców wyspy uważa za bardzo ważne lub ważne by decyzja ta zapadła w drodze referendum. 17,8 proc sądzi, iż nie jest to ważne a zaledwie 5,8 proc twierdzi, że nie ma żadnego znaczenia czy będzie referendum czy też nie.


Przeprowadzenie powszechnego referendum jest ważniejsze dla kobiet niż dla mężczyzn. Co czwarty Islandczyk godzi się by decyzje w tej sprawie podjął rząd i parlament. Podobny pogląd popiera zaledwie, co dziesiąta Islandka.

Taka opinia jak ta, która panuje wśród mężczyzn, przeważa w warstwie najlepiej sytuowanych i wykształconych obywateli Islandii, i to nie zależnie od płci.


Natomiast aż 79,1 proc mieszkańców islandzkiej prowincji, czyli praktycznie zamieszkujących po za granicami stołecznego Reykjaviku, sadzi, że referendum w sprawie przynależności kraju do UE jest konieczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.