Facebook Google+ Twitter

Islandia bliżej UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-24 14:52

Islandia dostała zielone światło dla rozpoczęcia rozmów o członkostwie w Unii Europejskiej. Komisja Europejska otrzymała już rekomendację w tej sprawie. Unijne rządy maja podać dokładną datę formalnych negocjacji.

Islandia zaczęła myśleć o wejściu do Unii po wybuchu kryzysu finansowego, kiedy to stanęła na skraju bankructwa. W lipcu ubiegłego roku rząd w Rejkiawiku złożył oficjalny wniosek w tej sprawie.
Islandia przyjęła już większość dorobku prawnego Wspólnoty, co teoretycznie powinno ułatwić jej negocjacje członkowskie. Sprzeczność interesu może pojawić sie w kwestii rybołóstwa.
Islandia ma własne kwoty połowowe i nie chce, by decydowała o nich Bruksela, a rybacy niechętnie myślą o dopuszczeniu innych krajów wspólnoty do swoich łowisk. Co więcej, drogę Islandii do Unii

Europejskiej może wydłużyć jej konflikt z Wielką Brytanią i Holandią. Sporną kwestią między państwami są niespłacone depozyty jednego z upadłych islandzkich banków. Trudno spekulować, kiedy Islandia mogłaby wejść do Unii. Wstępnie przyjmuję się, że nie nastąpi to wcześniej niz pod koniec 2012 roku.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: UE Islandia


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.