Facebook Google+ Twitter

Islandia chce do Unii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-16 18:06

Islandia rozpocznie starania o członkostwo w Unii Europejskiej. Taką decyzje podjął islandzki parlament Allting.

Dwupartyjny lewicowy rząd Islandii nie mógł dojść do porozumienia w sprawie przynależności kraju do Wspólnoty. W tej sytuacji gabinet kierowany przez Johanne Sigurdardottir, gorącą zwolenniczkę Unii, postanowił, że decyzję podejmie parlament.

Głosowanie w tej sprawie miało odbyć się już wczoraj. Ponieważ jednak nie udało się zakończyć debaty, posiedzenie przedłużono o jeden dzień i dopiero dziś po południu udało się zakonczyż procedurę. Stosunkiem głosów 33 do 28, przy dwóch wstrzymujących się, parlament zgodził się, by rząd wystąpił z wnioskiem o przyjęcie Islandii do Unii Europejskiej.

Rząd w Reykjaviku zapowiada, że wniosek taki złoży już pod koniec lipca. Pośpiech wynika między innymi z faktu, że prezydencję w Unii pełni obecnie Szwecja - przychylnie nastawiona do członkostwa Islandii we Wspólnocie.

Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt w specjalnym oświadczeniu wyraził zadowolenie z decyzji islandzkiego parlamentu. Równocześnie zapewnił, że wniosek Islandii zostanie potraktowany zgodnie z obowiązującymi w tej dziedzinie procedurami.

Według źródeł w Brukseli, w zależności od przebiegu rozmów, Islandia może zostać członkiem UE między 2010 a 2013 rokiem. Obecnie odbywają się rozmowy akcesyjne z Chorwacją i Turcją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.