Facebook Google+ Twitter

Islandia już nie chce do UE. Rząd wycofa wniosek akcesyjny

W związku z brakiem wystarczającego poparcia politycznego, rząd Islandii zamierza wycofać wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. Islandczycy boją się przede wszystkim uzależnienia gospodarczego.

 / Fot. By Andreas Tille [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via WikimeJak podaje PAP, powołując się na islandzki portal informacyjny „Visir.ir” rząd nie ma poparcia politycznego, by kontynuować starania o akcesję. Także sondaże wyraźnie wskazują, że Islandczycy nie chcą akcesji i uzależnienia od struktur europejskich. W tej sytuacji rząd skupi się raczej na zacieśnianiu więzi z UE w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Największe obawy Islandii wynikają z jej gospodarczego ukierunkowania. Kraj ten odławia na swoich łowiskach ok. 2 mln ton ryb rocznie, które stanowią prawie trzy czwarte jej eksportu. Po przystąpieniu do Unii Islandia musiałaby dzielić się łowiskami oraz dostosować do unijnych decyzji co do wielkości połowów.

Przeciwnicy integracji obawiają się także, że utracą swoją polityczną niezależność, zdobytą dopiero po II wojnie światowej, gdy kraj stał się republiką i uniezależnił od Danii.

Islandia rozpoczęła starania o akces do UE w czerwcu 2010 roku, ale zawiesiła je w ubiegłym roku przed wyborami parlamentarnymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.