Facebook Google+ Twitter

Islandia uznała niepodległość Palestyny

We wtorek, 29 listopada islandzki parlament uznał suwerenność państwa Palestyńskiego. Na 63 posłów za uznaniem wolnej Palestyny głosowało 38 osób. 13 parlamentarzystów było przeciwnych tej decyzji, a 12 wstrzymało się od głosu.

Tekst rezolucji parlamentu http://www.althingi.is/altext/140/s/0407.html to zaledwie 6 linijek. Na zlecenie rządu w Reikiaviku Instytut Gallupa przeprowadził miesiąc wcześniej ankietę w tej sprawie wśród obywateli wyspy.

Pytanie, zadawane społeczeństwu, brzmiało: "Czy uważasz, że Islandczycy powinni uznać deklarację niepodległości Palestyny czy też nie?"

Odpowiedzi udzieliła ponad połowa respondentów (66 proc.), co jest już wynikiem miarodajnym. Z tej liczby 80 proc. poparło niezawisłość Palestyńczyków.

Za autorkę rezolucji uważa się na wyspie posłankę Aliansu Socjaldemokratycznego, Amal Tamimi, zwolenniczkę wejścia kraju do Unii Europejskiej (dotychczas Islandia jest z nią tylko stowarzyszona i respektuje strefę Schengen), z pochodzenia Palestynkę.

Poparcia udzieli jej inni parlamentarzyści koalicji rządowej, powstałej w maju br., jako pierwszy od 1944 r. sojusz ugrupowań lewicy: Samfylking (Alians Socjaldemokratyczny) oraz Vinstri græni (Lewicowy Ruch Zielonych).

Islandia jest drugim po Norwegii krajem skandynawskim, który uznał niepodległość Palestyny. Wcześniej uczyniły to już 123 państwa, z tego kilku
członków UE: Malta, Węgry i Cypr.

Polska, aczkolwiek formalnie wstrzymuje się od podobnego kroku, od lat gości przedstawicieli Palestyny na szczeblu ambasady.

Placówka znajduje się w Warszawie, przy ul. Starościńskiej 1.

Źródło: izrael.org.il, Informacje.isDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.