Facebook Google+ Twitter

Islandzki wulkan sparaliżuje Europę? Norwegowie odwołali loty

Grimsvotn, trzeci pod względem wysokości w Europie wulkan, nie cichnie. Zamknięto przestrzeń powietrzną nad wschodnią Grenlandią oraz zaniechano lotów pomiędzy Norwegią a jej północnym archipelagiem Svalbard.

O zagrożeniu wynikającym z obecności pyłu wulkanicznego wypowiedział się rzecznik prasowy norweskiej spółki Avinor, Ove Nasse. Zawieszono loty pomiędzy Norwegią i Svalbard, ponieważ chmura pyłów dotrze na powyższe terytoria już niebawem. Rzecznik dodał również, iż za wcześnie jest na prognozy dotyczące rozwoju sytuacji na kolejne dni tygodnia.

Helle Kogsbell, rzeczniczka duńskiej kontroli lotów Naviair, poinformowała, że w poniedziałek zamknięta zostanie niewielka część przestrzeni powietrznej nad Grenlandią, na północ od lotniska Kulusuk aż do portu Nerlerit Inaat, na wysokości do 6 tys. metrów.

Innego zdania jest prof. Jerzy Woźniak z Politechniki Wrocławskiej. W wywiadzie dla TVN24, prof. Woźniak stwierdził, że Grimsvotn jest jednym z trzech najbardziej aktywnych wulkanów w Europie i może być naprawdę groźny. "Jeżeli ten wulkan będzie wydawał te wyziewy, gazy, pary i popioły - i nie zakończy się to w ciągu czterech dni - to może to trwać dłużej i zagrożenie będzie poważne" - zaznaczył. Profesor wspomniał również, że ostatnia aktywność wulkanu trwała około 5-6 miesięcy.Europa przygotowuje się na pył z Islandii


"Należy się spodziewać anulowania lotów, kiedy nad Europę dotrze chmura pyłu wulkanicznego. Kryteria, według których zapadnie decyzja w tej sprawie, zostały zdefiniowane w ubiegłym miesiącu w czasie ćwiczeń pod patronatem europejskiej agencji bezpieczeństwa lotów, Eurocontrol" - stwierdził francuski sekretarz stanu ds. transportu Thierry Mariani.

Organizacja Eurocontrol oceniła również, że bezpośrednio zasięgu islandzkiej chmury, może już jutro znaleźć się północna Szkocja, a w czwartek południowa Francja i północna Hiszpania. Informacja ta nie cieszy przewoźników lotniczych, którzy dalecy od spokoju, przyglądają się rozwojowi sytuacji. Jak twierdzi TVN24, rok temu z powodu erupcji wulkanu Eyjafjoell, straty linii lotniczych wyniosły około 1,7 mld dolarów.

Meteorologowie uspokajają


Grimsvötn w 1972 roku / Fot. Roger McLassus; Źródło: Creative CommonsIslandzka służba meteorologiczna przekazała nad ranem nieco bardziej pozytywne informacje. Według jej ustaleń wysokość pyłów wyrzucanych przez wulkan zmniejszyła się o ponad 15 kilometrów. Teitur Arason, meteorolog, zaznaczył również, że sprzymierzeńcem Europy jest przede wszystkim wiatr. Na wysokości powyżej 25 tys. stóp (ok. 7600 m) kieruje on pyły wulkaniczne na północ, a następnie na wschód.

Ucierpi Liga Mistrzów? Plan B Katalończyków w przygotowaniu


Mimo najbardziej pozytywnych prognoz, swoiste wyjście awaryjne przygotował sztab logistyczny FC Barcelony. Kibice doskonale pamiętają sytuację sprzed roku, kiedy to wybuch wulkanu Eyjafjoell zmusił zawodników Blaugrany do pechowej - jak później się okazało - podróży autokarem na półfinał Ligi Mistrzów. Katalończycy przegrali wówczas w Mediolanie 1:3 z tamtejszym Interem.

Zarząd FC Barcelony doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że do powtórki sytuacji sprzed roku, dopuścić nie można. W razie niemożliwości przelotu na finał Ligi Mistrzów bezpośrednio do Londynu, przygotowany został plan awaryjny - zakłada on przelot samolotem do Brukseli, a następnie podróż pociągiem. Wszystko doskonale wyliczone w czasie tak, aby żaden z zawodników Guardioli nie odczuł negatywnych skutków dłuższej podróży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Im większa erupcja tego wulkanu tym lepiej dla ludzkości.
Obecna cywilizacja techniczna zmierza do samozagłady, dlatego im szybciej upadnie tym upadek będzie dla nas mniej "bolesny".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyżby Prezydent Obama znów nie przyleci do Polski?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.