Facebook Google+ Twitter

ISP: Firmy nie chcą zatrudniać niepełnosprawnych

Instytut Spraw Publicznych (ISP) opracował raport o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, z którego wynika, że firmy nie są chętne zatrudnianiu tej grupy społecznej.

 / Fot. www.sxc.huNa ponad 2 mln osób niepełnosprawnych, tylko co piąta osoba pracuje. Powodem tego stanu rzeczy jest niewłaściwa polityka wsparcia przez państwo oraz zły system informacji dla pracodawców.

"W Polsce żyje około 6,2 mln osób niepełnosprawnych, z czego większość (77 proc.) stanowią osoby posiadające prawne orzeczenie o niepełnosprawności [1]. W 2008 roku niepełnosprawni stanowili 9 proc. osób w wieku produkcyjnym (tj. kobiet w wie ku 18-59 lat i mężczyzn w wieku 18-64 lat)[2], a ich liczba wynosiła 2,2 mln" - głosi raport ISP.

Opracowanie Instytutu wskazuje, że pracodawcy wolą zatrudniać zdrowe osoby i płacić obowiązkowe kary na PFRON niż zatrudniać niepełnosprawnych. Jeśli firmy już zatrudniają niepełnosprawnych, to robią to ze względu na korzyść finansową, jaką mogą osiągnąć w postaci wsparcia na takiego niepełnosprawnego.

Z badań wynika, że zakłady pracy dzielą się na dwie grupy: firmy zatrudniające niepełnosprawnych (mniejszość) i firmy unikające ich zatrudniania (większość). Tylko 27 proc. badanych zakładów pracy deklaruje, że rozważa taką możliwość, a spośród pracodawców aktualnie niezatrudniających osób niepełnosprawnych zaledwie 10 proc. wyraża taki zamiar.

Jak powody niezatrudniania niepełnosprawnych firmy wymieniają:

(i) Konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wprowadzaniem w zakładzie pracy zmian techniczno-organizacyjnych (np. dostosowanie stanowiska pracy),

(ii) Niestabilność prawa oraz kłopoty z dostępem do informacji,

(iii) Firmy boja się niskiego i nieadekwatnego poziomu kwalifikacji i umiejętności osób niepełnosprawnych.

Okazuje się, że firmy przywiązują znacznie mniejszą wagę do takich aspektów jak dodatkowe obciążenia wynikające z dodatkowych uprawnień osób niepełnosprawnych w zakresie wymiaru czasu pracy czy dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Z raportu ISP płynie niestety smutny wniosek, że "Istotnym czynnikiem wpływającym na zatrudnienie osób niepełnosprawnych w i firmach i instytucjach z otwartego rynku pracy jest rodzaj niepełnosprawności. Panuje opinia, że osoby niewidome, upośledzone umysłowo, chore psychicznie, głuche i poruszające się na wózku inwalidzkim właściwie nie kwalifikują się na pracownika zakładu pracy. Potwierdzają to badania” - napisał ISP.

Firmy dostrzegają jednak pozytywne postawy osób niepełnosprawnych, jak lojalność, staranność i pracowitość, ale jako negatywne postawy wymieniają niższe kwalifikacje, niską wydajność, roszczeniowość, dyspozycyjność, absencję chorobową. Co więcej, pracodawcy są przekonani, że osoby niepełnosprawne nadają się głównie do wykonywania prac prostych i niesamodzielnych (!).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.