Facebook Google+ Twitter

I-Spoko! Trafiona inicjatywa!

Współautorzy: Barbara Podgórska

Śląska Fundacja Obywatelska Lex Civis, razem z partnerami, podsumowała w Katowicach pierwszy etap wdrażania projektu „i-spoko”, czyli Internetowego Serwisu Prawno-Obywatelskiego Katowice - Opole.

Znak Lex Civis / Fot. Adam K. PodgórskiI-spoko / Fot. Adam K. PodgórskiZamierzeniem autorów projektu była budowa społeczeństwa obywatelskiego poprzez uruchomienie w obu województwach stanowisk informacji prawno-obywatelskiej (SIP-O). - Wyszliśmy od powszechnie znanego faktu, że w Polsce mamy do czynienia z bardzo niskim stanem świadomości i wiedzy prawnej obywateli - wyjaśnia wiceprezes LC, Ewa Dudkiewicz.

- Natomiast zapotrzebowanie na poradnictwo i pomoc w sprawach prawnych i obywatelskich jest ogromne. Dlatego stworzyliśmy na Śląsku 41 internetowych stanowisk informacji, które funkcjonują na razie w 28 miejscowościach. Mamy nadzieję, że wkrótce będzie ich więcej. Z kolei na Opolszczyźnie powstało 20 podobnych stanowisk w 16 miejscowościach. Łącznie sieć SIP-O liczy 61 punktów. A zakładaliśmy stworzenie 20... - dodaje Dudkiewicz.

Rozmowy / Fot. Adam K. Podgórskialeksandra Wentkowska / Fot. Adam K. PodgórskiInternetowe punkty doradcze powstały w gminnych centrach informacji, w urzędach miejskich i gminnych, na uczelniach wyższych, w bibliotekach i w organizacjach pozarządowych działających w sferze spraw obywatelskich. Podmioty uczestniczące bezpośrednio w realizacji projektu otrzymały specjalne klucze dostępu do stworzonej przez Lex Civis aplikacji internetowej A.I.D.A.net, która pozwala na zadawanie pytań specjalistom z różnych dziedzin prawa i życia społecznego, przeglądanie rejestru najczęściej poruszanych problemów, sprawne wyszukiwanie adresów instytucji i organizacji świadczących pomoc prawno-obywatelską oraz na korzystanie z komunikatora internetowego, umożliwiającego wymianę informacji w czasie rzeczywistym, pomiędzy SIP-O.

Obok wymienionej aplikacji i niezależnie od niej, funkcjonuje druga: Obywatelskie Kompendium Wiedzy (OKW), czyli zredagowany i wydany w wersji elektronicznej zbiór opracowań tyczących rozmaitych dziedzin prawa, pomocy socjalnej, poradnictwa zawodowego. Ta aplikacja ma charakter otwarty i korzystać z niej mogą do woli wszyscy posiadający dostęp do internetu. A korzystać warto...
Prezesi Lex Civis / Fot. Adam K. PodgórskiWręczanie dyplomów / Fot. Adam K. Podgórski
Wystarczy w przeglądarce internetowej wpisać adres i-spoko.eu a następnie kliknąć w ikonkę OKW. Albo przejść bezpośrednio do aplikacji wpisując w pasku adresowym: i-spoko.eu/kompendium_krok_1/php.

Obecna na konferencji dr Aleksandra Wentkowska, pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach wyraziła uznanie dla inicjatorów i realizatorów przedsięwzięcia. Z informacji posiadanych przez RPO wynika bowiem, że aż 64 proc. obywateli uznaje polskie prawo za zbyt skomplikowane, a 51 proc. wręcz twierdzi, że Polska nie jest państwem prawa. Dlatego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa i rozwój poradnictwa obywatelskiego, zwłaszcza przy wykorzystaniu nowoczesnych technik komputerowych.

***
Logo / Fot. Adam K. PodgórskiAutorski pomysł Lex Civis, urzeczywistniany pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

"Medal" / Fot. Adam K. PodgórskiJak poinformował Ludwik Zogała, prezes fundacji, partnerami w projekcie są: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, sprawujący zarazem honorowy patronat nad akcją w województwie śląskim, Urząd Miasta Jastrzębie Zdrój, Fundacja Godne Życie z Dąbrowy Górniczej, Dyplom / Fot. Adam K. PodgórskiStowarzyszenie Wspólnota Siemianowska i Polskie Stowarzyszenie Ubezpieczenia Społecznego Region Śląsko-Dąbrowski. Współpracują: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu (objęła honorowy patronat w województwie opolskim) oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.

Twórcą obu aplikacji w ramach „I-spoko": jest Krzysztof Szukała, sprawujący nieustannie internetową obsługę projektu. Wraz z nim nad powodzeniem akcji pracują cały czas członkowie i wolontariusze Lex Civis.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mało jest pewnych punktów doradczych. W internecie jest już troszeczkę, ale w wielu takich miejscach trzeba niestety płacić za poradę... Drugi link w tekście nie działa, bo powinien być bez kropki na końcu.
http://i-spoko.eu/kompendium_krok_1.php

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też uważam, że to bardzo potrzebna rzecz. Życzę, by jak najdłużej starczyło wytrwałości w pomocy dla potrzebujących. Teraz należy zadbać o odpowiedni marketing.
Mam nadzieję, że praca i wysiłek nie zostaną zmarnotrawione i będą wykorzystywane we właściwy sposób.
Życzę powodzenia i dziękuję za optymistyczne wieści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.