Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8755 miejsce

Isra i Miraj. Muzułmanie wspominali mistyczną podróż Mahometa

Każdego roku muzułmanie na całym świecie czczą rocznicę mistycznej podróży nocnej proroka Mahometa na grzbiecie Al-Buraka, skrzydlatego pół mustanga, pół człowieka. Nie inaczej rzecz się ma w pobożnej Indonezji.

Kobieta modląca się w meczecie / Fot. Piotr ŚmieszekIndonezja będąca największym krajem muzułmańskim globu, podobnie jak cały świat islamu, obchodziła w środę 29 czerwca święto Isra i Miraj. Nawiązuje ono bezpośrednio do fizycznej oraz spirytualnej podróży nocnej Proroka Mahometa na grzbiecie skrzydlatego rumaka.

Mistyczna podróż Proroka składała się z dwóch części. Pierwsza, ziemska, czyli Isra, zawiodła go do „Najdalszego Meczetu”, którym okazał się jerozolimski meczet na skale Al Aqsa. W meczecie tym Mahomet miał się spotkać i wspólnie modlić z poprzedzającymi go wielkimi prorokami, między innymi z Jezusem. To poniekąd wyjaśnia nam, dlaczego dla muzułmanów tak duże znaczenie ma wschodnia część Jerozolimy, w której położony jest wspomniany meczet

A niedawno świętowano 1440 urodziny Proroka Mahometa

Druga część nocnej podróży na grzbiecie Al-Buraka, znana jako Miraj, zawiodła Mahometa do nieba, gdzie za wstawiennictwem Archanioła Gabriela stanął przed obliczem Boga. Głównym efektem tego spotkania była prośba Najwyższego, by pobożni muzułmanie modlili się pięć razy dziennie, co też, jak wiadomo, po dzisiejszy dzień czynią.

Ciekawostką jest natomiast fakt, iż pierwotnie dzienny limit modlitw miał wynosić aż 50! Występujący w roli doradcy Mahometa prorok Mojżesz zasugerował, by ten pierwszy poprosił Stwórcę o redukcję limitu z uwagi na niebywałą uciążliwość w przypadku tak dużej liczby codziennych modłów. Ostatecznie Bóg na to przystał i zmniejszył dzienny limit modlitw aż dziesięciokrotnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

1patriot
  • 1patriot
  • 04.07.2011 01:39

Czy wspominali pedofilskie zamilowanie mahometa, jego morderstwa, grabieze, krwawy terror itd.?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof.
  • Krzysztof.
  • 01.07.2011 02:35

Skrzydlatego pół mustanga-pół człowieka? Oni w to na serio wierzą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę a jednak Islam coś zawdzięcza innym religią. Wiem oczywiście że nawet Jezusa uważają za proroka. Dziękuję Piotrze za garść ciekawostek. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.