Facebook Google+ Twitter

Istituto Italiano di Cultura

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-16 15:22

19 grudnia odbędzie się spektakl włoski z napisami w języku polskim. Przedstawienie zorganizuje Włoski Instytut Kultury w Warszawie we współpracy z Katedrą Italianistyki Uniwersytetu MK w Toruniu.

Warszawa, 19 grudnia 2011 Studio Buffo, ul. Konopnickiej 6 godzina 19.00
Rezerwacji bezpłatnych kart wstępu można dokonać drogą mailową, wysyłając swoje dane (imię nazwisko, nr telefonu) na adres segreteria.iicvarsavia@esteri.it. Odbiór od dnia 14 grudnia we Włoskim Instytucie Kultury, Ul. Marszałkowska 72, I piętro

Toruń, 21 grudnia 2011, Teatr Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9 godzina 19.00

Bilety i informacje: Dział Organizacji Widowisk tel. 56 652-20-29 lub 56 652-24-24, wew. 35, 36 organizacja@bajpomorski.art.pl www.bajpomorski.art.pl

Spektakl poświęcony Eduardo de Filippo (1900-1984), jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej kultury włoskiej, będzie znakomitą okazją do promowania wiedzy o teatrze włoskim w Polsce i popularyzacji jego dzieł.

Swoją sztuką aktorską i pisarską, swoją charyzmą i mistrzostwem, Eduardo de Filippo odcisnął niekwestionowane piętno na dziejach teatru XX w. Jak dawniej venecjański teatr Goldoniego, tak w XX wieku neapolitański "Teatr Eduarda" kształtował gust i sumienia publiczności na terenie całego kraju. Jego aforyzmy, kreacje teatralne i filmowe, najsłynniejsze kwestie są powszechnie znane i chętnie cytowane przez pokolenia aktorów i widzów. To w dużej mierze dzięki jego osobowości i autorytetowi dialekt (a raczej - język) neapoletański zachował i rozwija po dziś dzień swój prestiż i literacki charakter. Choć wraźliwość artystyczna Eduardo de Filippo była mocno osadzona w realiach i tradycjach konkretnego miasta, wymiar jego sztuki był i pozostaje uniwersalny. Jego znaczenie jest kluczowe dla pełnego zrozumienia historii i mentalności Włoch.

Ale tym razem polska publiczność nie obejrzy tradycyjnej inscenizacji dzieła Eduarda (Filumena Marturano lub Napoli Milionaria) lecz oryginalne przedstawienie w reżyserii i wykonaniu Bruno Colelli, wybitnego znawcy twórczości neapolitańskiego mistrza.

Z myślą o propagowaniu teatru włoskiego w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie "sprezentuję" spektakl Bruno Colelli publiczności warszawskiej i toruńskiej. Na oba wieczory bilety będą bezpłatne.

Spektakl Bruno Colelli jest hołdem dla życia i twórczości Eduardo De Filippo. Ze splotu dialogów, które w wizji autora, "mogły" mieć miesjce w garderobie teatru między wielkim Eduardo a jego zaufanym inspicjentem, wyłania się cała seria obrazów a, w nich, fragmenty jego sztuk, nagrania archiwalne, piosenki powstałe na motywach jego wierszy. Strzępy dramatu i farsy, fragmenty poezji, utwory muzyczne, o których Eduardo myślał, przepisy kulinarne, które kochał; zupełnie wyimaginowane przez autora anegdoty, spotkania, które miały faktycznie miejsce; jaskrawy kontrast; hałas i cisza. Komedia, żarty, dowcipy, traumy wieku XX. Bruno Colella, za słynnym krytykiem Achille Bonito Oliva, stworzył jedność tealtralną składającą się z dźwięku i słowa a spełniającą się w różnych, konwencjonalnych miejscach (teatrze dramatycznym, kabarecie, melodramacie, performance, rewii, wideorzeźbie). Łączy włoski język i dialekt, wizje i wspomnienia, mowę i muzykę w "bezwęzłowym" splocie, będącym kolejnym usankcjonowaniem teatralnego wydarzenia.

Szczególne podziękowania dla Katedry Italianistyki UMK w Toruniu pod kierunkiem prof. Cezarego Bronowskiego, znakomitego specjalisty w dziedzinie teatru włoskiego, która przyczyniła się w znaczący sposób do realizacji inicjatywy.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.