Facebook Google+ Twitter

"Istnieć w kulturze"- konferencja na UKW w Bydgoszczy

Współautorzy: Marta Wróbel

W Bydgoszczy w dniach 20 -22 kwietnia odbyła się ogólnopolska konferencja "Istnieć w kulturze…" . Połączona ona była z wydarzeniami artystycznymi, w których udział wzięły osoby niepełnosprawne. Na rozpoczęcie konferencji odbył się koncert pt. "Serce za uśmiech.

dr Danuta Jastrzębska  / Fot. M. WróbelPełna nazwa konferencji "Istnieć w kulturze…Między teorią a praktyką edukacyjną." Organizatorem spotkania było Pracownia Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego oraz Zakład Stylistyki i Pragmatyki Językowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Wydawnictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kielcach.

Konferencja odbywała się w trzech blokach tematycznych:
- Paradygmat (paradygmaty?) kultury wpisany we współczesne programy nauczania, podręczniki, kanony lektur oraz inne działania edukacyjne.
- Znaczenie w edukacji polonistycznej kultury regionu – języka, tradycji, współczesnych zjawisk kulturalnych (lokalnych: literatury, teatru, mediów).
- Uczeń niepełnosprawny wobec zjawisk języka i kultury, w tym zwłaszcza: językowy obraz świata osób niepełnosprawnych, językowa i kulturowa integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, kultura alternatywna środowisk niesłyszących, niewidzących, niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie.

Ze względu na trzeci blok tematyczny konferencja połączona została z wystawą prac z cyklu "Dziecięce Graffiti'" niepełnosprawnych twórców oraz odbył się koncert utalentowanej młodzieży z Bydgoszczy i okolic.

Ewelina Pawlewicz z Ośrodka Braill'a w Bydgoszczy. / Fot. M. WróbelW koncercie "Serce za uśmiech", inaugurującym konferencję, która odbyła się w sali Urzędu Wojewódzkiego, wzięli udział podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 dla Dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a i Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 oraz podopieczni fundacji Pro Omnibus z Ciechocinka. Większość młodych niepełnosprawnych wokalistów wcześniej prezentowała się już na scenie Impresji Artystycznych w Ciechocinku.

- Talent jest darem, który wybiera sobie ludzi bez zasługi i jakiegoś specjalnego proszenia - powiedziała podczas koncertu Aleksandra Poeplau, pełnomocnik Wojewody ds. Osób Niepełnosprawnych i Rodziny.

W komitecie organizacyjnym konferencji znaleźli się: dr hab. Małgorzata Święcicka, prof. UKW z Zakładu Stylistyki i Pragmatyki Językowej, dr Danuta Jastrzębska – Golonkowa, dr Agnieszka Rypel z Pracowni Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego.

Wystawa prac oraz koncert były otwarte dla wszystkich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.