Facebook Google+ Twitter

Istotne ułatwienia w przekazywaniu 1 proc. podatku na rzecz OPP

Współautorzy: Barbara Podgórska

Podatnicy zamierzający przekazać 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego będą wpisywali tylko numer KRS i deklarowaną kwotę. Organizacje szybciej otrzymają pieniądze.

Logo ze Strony MPiPP / Fot. AKPInformację na ten temat przesłał śląskim organizacjom pozarządowym Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach. 1 stycznia 2011 r. rusza kolejna akcja PIT. Tak jak poprzednio podatnicy zadecydują o przekazaniu 1 proc. podatku należnego. na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Należy terminowo (zgodnie z terminami wyznaczonymi przez przepisy prawa podatkowego) złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym, wypełnić stosowny wniosek zawarty w zeznaniu podatkowym oraz oczywiście dokonać zapłaty podatku.

W zeznaniu podatkowym za 2010 r. wypełnienie wniosku jest prostsze i polega wyłącznie na podaniu numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego dotyczącego wybranej OPP oraz wysokości kwoty na jej rzecz. Nie jest wymagane przytaczanie pełnej nazwy OPP, co stanowi istotne ułatwienie, bo niektóre nazwy bywają wieloczłonowe, i rozwlekłe, więc nie trudno było się pomylić.

Logo ze Strony MPiPP / Fot. AKPJest też kolejna pozytywna zmiana. W razie złożenia przez podatników niektórych zeznań podatkowych za 2010 r., mianowicie PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Środki z 1 procenta szybciej trafią na konta OPP. Ich przekazanie rozpocznie się bowiem już w maju i potrwa do końca lipca, a nie jak dotąd w lipcu i sierpniu. Przyspieszenie w dokonywaniu przelewów jest skutkiem skróceniem z dwóch miesięcy do jednego, okresu na złożenie korekty zeznania, w której podatnik może zadeklarować 1 proc. na rzecz wybranej OPP oraz z wprowadzeniem dla wszystkich zeznań jednego terminu na przekazanie środków z 1 proc.

Zmiany wprowadziła ustawa 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.