Facebook Google+ Twitter

István Kovács odebrał w Lublinie nagrodę "Akcentu"

István Kovács węgierski dyplomata, historyk, poeta, prozaik i tłumacz odebrał 16 marca w Lublinie nagrodę Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent”. Spotkanie odbyło się w sali Portretowej Trybunału Koronnego

Wkład Istvána Kovácsa w rozwój stosunków polsko-węgierskich jest nie do przecenienia. Jest honorowym obywatelem aż czterech polskich miast Krakowa, Gorlic, Zwierzyńca i Jarosławia. Jako konsul generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie (1994-95, 1999-2003) przyczynił się do odsłonięcia ponad 20 pomników i tablic poświęconych upamiętnieniu wydarzeń i postaci historycznych.

W swoim rodzinnym kraju założył Katedrę Polonistyki na Uniwersytecie Petera Pazmanya oraz przetłumaczył na węgierski m.in. Brandysa, Stachurę, Iwaszkiewicza. Jest autorem monumentalnej monografii "Polacy w węgierskiej Wiośnie Ludów 1848-1849".

Na spotkanie z tym wybitnym węgierskim historykiem i poetą przybyli liczni goście m.in. Dziekan Wydziału Humanistycznego UMCS prof. dr hab. Henryk Gmiterek, a nagrodę laureatowi wręczył prof. Jerzy Święch z Zakładu Literatury Współczesnej UMCS. Słowo wstępne o laureacie wygłosili dr Bogusław Kasperek, dr Bogusław Wróblewski i Bohdan Zadura.Poniedziałkowe spotkanie było żywym dowodem wiekowego przysłowia: „Polak Węgier dwa bratanki…”

Relację z wręczenia nagrody można obejrzeć na stronie KlatkiTV pod adresem: http://klatkatv.wordpress.com/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.