Facebook Google+ Twitter

Italia-TdS: Petter Northug znów wygrywa

Norweg Petter Northug zwyciężył w biegu na dochodzenie na dystansie 36 km stylem dowolnym z handicapem z Cortiny d'Ampezzo do Toblach we Włoszech. Drugie miejsce zajął Szwajcar Dario Cologna, a trzecie Szwed Marcus Hellner.

W środę, o godz. 12.30, odbył się bieg na dochodzenie mężczyzn na dystansie 36 km stylem dowolnym z handicapem w ramach piątego etapu Tour de Ski. Gospodarzem zawodów były włoskie miejscowości - trasa biegu prowadziła z Cortiny d’Ampezzo do Toblach. Ukształtowanie trasy to najpierw kilkunastokilometrowa wspinaczka, a następnie, do samej mety, teren płaski, a nawet zjazdy.

Jako pierwszy na trasę dzisiejszego biegu powinien wystartować lider Tour de Ski, Emil Joensson. Szwed jednak po sprincie w Pradze (4. etap TdS) zrezygnował z dalszych startów w tourze i powrócił do swojego kraju by trenować przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w kanadyjskim Vancouver. Z bardziej znanych narciarzy z zawodów wycofali się dziś również dwaj Rosjanie - Maksim Wylegżanin (4. w klasyfikacji TdS) i Aleksander Legkow (22.), Norweg Eldar Roenning (7.), Niemiec Tim Tscharnke (10.), Amerykanin Andrew Newell (27.) i Szwed Teodor Peterson (34.).

W sumie z zawodów zrezygnowało 20 zawodników i na trasę ostatecznie wybiegło ich 62. Pierwszy zatem wystartował drugi w klasyfikacji TdS, Szwed Marcus Hellner, a tuż za nim: Norwegowie - Simen Oestensen (+0,5 sek. straty) i Petter Northug (+3,5), Szwajcar Dario Cologna (+13,6), Niemiec Axel Teichmann (+16,3), Fin Sami Jauhojaervi (+33,8), Kanadyjczyk Devon Kershaw (+47,0), Fin Matti Heikkinen (+47,6), Rosjanin Nikołaj Pankratow (+59,2) i Niemiec Tobias Angerer (+1.00,3).

Po pierwszych 5 km zdecydowane prowadzenie utrzymywała piątka zawodników, którzy najwcześniej wystartowali (Hellner,+0,4 Cologna,+0,6 Oestensen,+1,3 Northug,+2,4 Teichmann). Kolejną grupkę zawodników tworzyli natomiast Kershaw (+27,0), Heikkinen (+27,8) i Francuz Jean Marc Gaillard (+28,3). Dalej, ze stratą ponad 50 sekund, biegła zwarta grupa 15 zawodników, którą prowadził Angerer.

Na ostatnim wzniesieniu na trasie (12,7 km) z czołowej piątki narciarzy wypadł już Oestensen, specjalizujący się w biegach sprinterskich. Prowadził Teichmann, przed Hellnerem (+0,8), Cologną (+1,1) i Northugiem (+1,7). Dalej do mety podążali: Gaillard (+19,2), Heikkinen (+19,7), Kershaw (+22,9) i wspomniany Oestensen (+27,8).

Zwarta grupka, licząca już 12 zawodników, zmniejszyła natomiast swoją stratę do ok. 45 sek. Na jej czele biegł wówczas Szwajcar Perl Curdin (+45,4). Biegli tam również Niemcy: Rene Sommerfeldt, Jens Filbrich i Tom Reichelt, reprezentanci gospodarzy: Giorgio di Centa i Valerio Checchi, Norweg Tord Asle Gjerdalen, Kanadyjczyk Ivan Babikov, Szwed Daniel Rickardsson, Czech Lukas Bauer, Francuz Maurice Manificat i Kazach Nikołaj Czebotko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.