ITF Futures Katowice: Przysiężny przegrał z deszczem

W piątek poznaliśmy trzech półfinalistów turnieju z cyklu ITF Futures w Katowicach. Ostatni ćwierćfinał przerwał deszcz.

Serwuje Słowak - Pavol Cervenak. / Fot. Piotr JakóbczykPoczątkiem piątkowych ćwierćfinałów był pojedynek Norwega Erlinga Tveita z Chilijczykiem Hansem Podlipnik-Castillo. Nieoczekiwany ćwierćfinalista z Norwegii potwierdził że jego wcześniejsze zwycięstwa w Katowicach nie były dziełem przypadku i sprawił wiele kłopotów faworyzowanemu rywalowi. Leworęczny Tveit pewnie, z przewagą dwóch przełamań, wygrał pierwszą partię i wyszedł na prowadzenie 2:0 w drugim secie. Chilijczyk grał nerwowo popełniał sporo niewymuszonych błędów i nie zanosiło się na zmianę sytuacji na korcie. W kolejnych gemach Podlipnik-Castillo jednak uspokoił grę, długo utrzymywał piłkę w wymianach i to Norweg zaczął się mylić częściej od rywala. Chilijczyk wygrał kolejne pięć gemów, by zwycięsko zakończyć drugiego seta w stosunku 6:4. W pierwszym gemie decydującego seta Norweg został po raz kolejny przełamany przez rywala i pomimo do końca wyrównanego spotkania Tveit nie był w stanie już odwrócić losów meczu, do kolejnej rundy awansował Podlipnik-Castillo.

W czołowej czwórce turnieju zameldowali się także Rosjanin Valery Rudnew, po zwycięstwie nad Niemcem Marcelem Zimmermannem, oraz rozstawiony z nr 1 Słowak Pavol Cervenak. Zwłaszcza spotkanie tego ostatniego z litewskim triumfatorem juniorskiego US Open z 2007 r. zapowiadało się niezwykle ciekawie. Berankis szybko przełamał podanie Słowaka i wyszedł na prowadzenie 4:1 w pierwszym secie i wydawało się, że mecz może się różnie potoczyć. Cervenak jednak opanował swoją grę, odrobił stratę przełamania i wygrał pierwszą partię w tajbreku. W drugim secie zrezygnowany Berankis popełniał już masowo niewymuszone błędy i ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem faworyta w stosunku 7:6, 6:1.Hans Podlipnik-Castillo z Chile udzielający wywiadu lokalnej telewizji. / Fot. Piotr Jakóbczyk

Ostatniego półfinalistę miał wyłonić mecz Michała Przysiężnego z Rosjaninem Denisem Matsukiewiczem. W trakcie trwania spotkania nad korty nadciągnęły czarne chmury i deszcz, który zmusił organizatorów do przerwania meczu przy stanie 5:4 w pierwszym secie dla Rosjanina. Mecz zostanie wznowiony w sobotę rano.

Ćwierćfinały turnieju z cyklu ITF Futures w Katowicach z pulą nagród 15 tys. dolarów:

Hans Podlipnik-Castillo (Chi) - Erling Tveit (Nor) 3:6, 6:4, 6:4
Valery Rudnew (Rus) - Marcel Zimmermann (Ger) 6:3, 7:6
Pavol Cervenak (Svk) - Ricardas Berankis (Ltu) 7:6, 6:1