Facebook Google+ Twitter

IV edycja Nagrody Literackiej Gdynia

Za klucz do skutecznego rozwoju gdyńskiej Nagrody obrano szeroko rozumiane niekomercyjne przedsięwzięcia prokulturalne, adresowane zarówno do czytelników, jak i twórców.

Celem nadrzędnym tych działań jest uczynienie Gdyni ważnym ośrodkiem życia literackiego w kraju, aktywnie wspierającym to środowisko oraz odbiorców jego twórczości. Dlatego też, tegoroczna, czwarta edycja Nagrody będzie skupiać się na udoskonalaniu i promowaniu swoich dwóch nowych eventów kulturalnych, które debiutowały w ubiegłym roku. Są to: dwudniowy festiwal "Literaturomanie" – Dni Nagrody Literackiej Gdynia oraz "Jesienne Spotkania z Laureatami NLG". Tradycyjnie, kulminacyjnym momentem jest uroczysta Gala Finałowa, wraz z ogłoszeniem laureatów, która w tym roku przewidziana jest na 13 czerwca.

Nim to jednak nastąpi, Kapituła Nagrody, pod przewodnictwem prof. Piotra Śliwińskiego, tradycyjnie już, podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie (21 maja br.), przedstawi listę tytułów nominowanych do „Gdyni” w trzech kategoriach: proza, poezja i esej. Należy tu przypomnieć, iż w tym roku Kapituła po raz pierwszy obraduje w częściowo zmienionym składzie. Ponad 200 zgłoszonych do Nagrody książek, autorstwa od debiutantów po nestorów, oceniają, oprócz Przewodniczącego Kapituły, dr hab. Marek Bieńczyk, dr hab. Jerzy Jarniewicz, Małgorzata Łukasiewicz oraz nowi jurorzy: dr hab. Agata Bielik – Robson, Zbigniew Kruszyński i prof. Aleksander Nawarecki.

Wszyscy autorzy nominowani zostaną zaproszeni do spotkania się z trójmiejską publicznością
w ramach wspomnianych „Literaturomanii” (12 – 13 czerwca br.) w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza. W ramach Dni Nagrody Literackiej Gdynia na rozmaitych spotkaniach gościć będą nie tylko tegoroczni nominowani, ale także m.in. zwycięzcy z poprzednich edycji Adam Wiedemann, Marek Zaleski oraz niekwestionowane tuzy polskiej literatury Hanna Krall i Janusz Głowacki. Z publicznością spotkają się również twórcy Kabaretu Mumio (występ oraz dyskusja).

Z końcem festiwalu, cała uwaga przeniesie się na scenę plenerową przy „Darze Pomorza”. Godzinna Gala Finałowa przyniesie najważniejsze rozstrzygnięcia. Kostki Literackie oraz nagrody pieniężne trafią w ręce trojga laureatów, którzy jeszcze tego samego roku, jesienią, będą gościć ponownie w Gdyni, podczas przygotowanych specjalnie dla nich (oraz miłośników ich twórczości) spotkań autorskich. Nie wolno też zapomnieć, że w tym roku ukażą się w dzienniku Polska The Times dwa kolejne, obszerne Dodatki Literackie Nagrody Literackiej Gdynia pod redakcją Mariusza Grzebalskiego.

Jednym zdaniem: Prawdziwie literacka Gdynia A. D. 2009!

Biuro Prasowe Nagrody Literackiej Gdynia
(Mariusz Krzemiński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.